69
Alpinists BC 7 11 21 12 - 51 -
ODB 13 20 12 24 - 69 -

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και πήρε το ροζ φύλλο η ODB!

Πιο δύσκολη νίκη από ο,τι δείχνει το τελικό σκορ πήρε η ODB , καθώς με ωραίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την νίκη στο Seven με 51-69 απέναντι στους Alpinists , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Summer Evolution League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά άστοχες στο παρκέ , με τον Μαγκανιάρη να είναι εκείνος που έπαιρνε πρωτοβουλίες επιθετικά. Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν κάπως αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 7-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ODB άρχισε να βρίσκει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση με τους γηπεδούχους από την άλλη να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 18-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο , οι Alpinists έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και σταδιακά άρχιζαν να ροκανίζουν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6(39-45).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου , οι Alpinists ήταν πιο decisive στην τελική προσπάθεια και με ωραίο μπάσκετ έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Η ODB όμως με τον Λούβαρη να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι , ήλεγχε το ματς παίρνοντας εν τελεί την νίκη με το 51-69 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαγνήσαλης με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Καράβης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Alpinists: Γούλας 4,Καββαδίας 4,Καράβης 18,Λυμπερόπουλος , Μαγκανιάρης 16,Μαρούδης,Φραγκισκάκης 9

ODB: Βίτσος 7,Λούβαρης Κ.16,Λούβαρης Α. 9 ,Μαγνήσαλης 13,Νικήτας 3,Πιεράκος 2,Ρουμπέας 10,Χείλας 9.

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα της ODB στο τέλος.