10/12/2022
Blastiakos 27 13 23 23 - 86 -
Fast Break 13 12 20 12 - 57 -

Run and Gun ο Blastiakos!

Το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα πολύ όμορφο και ανοιχτό παιχνίδι, ο Blastiakos με πολλά τρεξίματα και τρίποντα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε άνετα με το ευρύ 86 – 57 απέναντι στους αποδεκατισμένους Fast Break.

Ο Blastiakos ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και ξέφυγε από νωρίς με 27 – 13. Ο Μόκκας ήταν το πρώτο βιολί με 13 πόντους, με το δίδυμο Ρίτσαρντ με 8 και Μανσαράι με 3 πόντους αντίστοιχα να  κυριαρχούν στη ρακέτα, ενώ για τους φιλοξενούμενους,που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, ξεχώρισε μακράν ο Τζώρτζης με 9 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και με 4 πόντους του Τζιτζικαλάκη και καλάθια από Αρβανιτέλλη και Τζώρτζη, μείωσαν 29 – 22. Μετά το πεντάλεπτο, ο Blastiakos ανέβασε την απόδοσή του, έτρεξε ένα σερί 11 – 3,με το Ρίτσαρντ να πετυχαίνει 4 πόντους,ο Μόκκας ένα τρίποντο και καλάθια από Τροχαλιά και Μανσαράι, για το 40 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν απολαυστικό με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες και την διαφορά να πηγαίνει στο + 18 για τους γηπεδούχους. Θεοδωρομανωλάκης με 8, Μόκκας με 7 και Ρίτσαρντ με 6 πόντους αντίστοιχα,οδηγούσαν την επίθεση για τον Blastiako , ενώ για τους ανταγωνιστικούς Fast Break,το κουπί τραβούσε η τριάδα Τζώρτζη – Μπουλαξή με 7 πόντους και Αρβανιτέλλη με 6, για το 63 – 45.

Τυπική διαδικασία, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν,με το δίδυμο Αρβανιτέλλη- Ηλιάδη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους, αλλά ο Blastiakoσ ήταν ασταμάτητος,με τον Θεοδωρομανωλάκη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και τον Μόκκα να προσφέρει ακόμα 5,το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ 86-57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Richard Ogungbowa με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Blastiakos είχε 23 / 51 δίποντα, 13 / 38 τρίποντα, 1 / 3 βολές, κατέβασε 67 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη

Οι Fast Break είχαν 14 / 48 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 11 / 16 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Blastiakos(Γεροντάκης): Ogungbowa 20(21ρ.), Αβαγκιάν 4, Γεροντάκης 5, Θεοδωρομανωλάκης 21, Μόκκας 29(9ρ.), Τροχαλιάς 2(8ρ.), Μανσαράι 5(12ρ.).

Fast Break(Μπουλαξής ): Αρβανιτέλλης 17(12ρ.), Αυλωνίτης (7ρ.), Ηλιάδης 4(8ρ.), Μπουλαξής 9, Τζιτζικαλάκης 6, Τζώρτζης 21(7ρ.).

Τι μας άρεσε:Το γεμάτο σε όλες τις θέσεις ρόστερ του Blastiakou!