01/11/2021
G-vana 21 22 20 12 - 75 -
Kill Beer 12 11 7 10 - 40 -

Run Τζανάκη… run!

Καλαϊτζόγλου και Τζανάκης έφευγαν σαν… άλογα στον αιφνιδιασμό της G-Vana, οι συμπαίκτες τους τους έβρισκαν σε πρώτο χρόνο και κάπως έτσι η G-Vana εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές της Kill Beer και επικράτησε με 75-40, στο κλειστό του ΣΕΦ.

Τζανάκης και Καλαϊτζόγλου ήταν σα να… έτρεχαν και πριν την αναμέτρηση, με τους δύο εκρηκτικούς γκαρντ της G-Vana να φεύγουν με την πρώτη ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, δίνοντας ρυθμό στην ομάδα τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-12, παρά τις όμορφες προσπάθειες από Παντελόπουλο και Αποστολόπουλο.

Η Kill Beer προσπάθησε να χτυπήσει τους αντιπάλους της κοντά στο καλάθι, με τον επιβλητικό Αποστολόπουλο να ξεχωρίζει και τους Γκούνα με Παντελόπουλο να σιγοντάρουν, με την αμυντική της όμως συμπεριφορά να μην είναι και στα… καλύτερά της. Αυτό το εκμεταλλευτηκε ο Τζανάκης, ο οποίος συνέχισε να ξεχωρίζει, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-23.

Το καλό… φεγγάρι της G-Vana συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή τη φορά με πιο σετ επιθέσεις, οι οποίες ακουμπούσαν είτε στον Λιάνα είτε στον Ψωμιάδη, με τον Τζανάκη παράλληλα να φορτώνει το καλάθι της Beer στο ανοιχτό γήπεδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, καθώς η μεγάλη διαφορά έκανε τις προσπάθειες των παικτών ιδιαιτέρως ελεύθερες, με το τελικό σκορ να είναι το 75-40 και την G-Vana να παίρνει μια νίκη που άξιζε στο 100%.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 26 ποντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάννης Παντελόπουλος με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 30/56 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 9/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 15 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/52 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/12 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 22 λάθη.