06/05/2023
Run & Gun B.C 27 17 18 23 - 85 -
Black Mapa 13 9 19 11 - 52 -

Run & Gun δεν λες τίποτα!

Δύο στα δύο για τους Run & Gun στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Black Mapa με 85-52 στα Άνω Λιόσια!

Με τον Μποτώνη να ξεκινάει σεληνιασμένος πετυχαίνοντας 17 πόντους και τον Νούκε να προσθέτει 4, οι Run & Gun πήραν από νωρίς αέρα 14 πόντων, 27-13. Ο Γιανναράκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Συλαϊδής.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με δύο τρίποντα του Παντελάκη και 5 πόντους του Μποτώνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 44-22! Ο Γιανναράκης με 6 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της Black Mapa, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κοζαλάν.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 10 πόντους του Μποτώνη και τρίποντα των Βελετζέλου - Καστρινού, η παρέα του Μπέλλου διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 62-41. Ο Λαζαρίδης με 7 πόντους, ο Γιανναράκης με 4 και ο Καλογερόπουλος από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Συλαϊδή στο τρίτο δεκάλεπτο! Σκορ τρίτης περιόδου 62-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι Run & Gun έφτασαν εύκολα στη νίκη με 85-52, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αρχοντόπουλου, Πρισιμιτζή, Νούκε και Μποτώνη. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Καλογερόπουλος με τους 10 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 28/42 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/22 βολές, 16/49 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τους Run & Gun ο Μποτώνης με 37 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 14/19 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 5 τάπες. Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Γιανναράκης με 17 πόντους, έχοντας 3/9 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 2 τάπες.

Run & Gun (Μπέλλος): Αρχοντόπουλος 5 (1), Βελετζέλος 5 (1), Γεωργακίου, Δημητρόπουλος 4, Καστρινός 3 (1), Μπέλλος 2, Μποτώνης 37 (1), Νούκε 15, Παντελάκης 8 (2), Πρισιμιτζής 6, Τσινακίδης

Black Mapa (Συλαϊδής): Γαλανόπουλος 2, Γιανναράκης 17, Καλογερόπουλος 15 (3), Κοζαλάν 7, Λαζαρίδης 7, Συλαϊδής 4 (1), Χαρόπουλος

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Μποτώνη!