05/03/2023
Lasson BC 7 12 20 5 - 44 -
Saint Pauli 16 19 19 15 - 69 -

Saint Pauli ενωμένοι, ποτέ νικημένοι!

Πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Saint Pauli στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Lasson με 44-69 και παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Saint Pauli στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Πιτένη και 6 του Λεμονίδη, προηγήθηκαν με 7-16. Ο Σκαρμέας με 5 πόντους και ο Φώτης Καραμπάς με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Καραμούλα, 5 του Πιτένη και 5 του Λεμονίδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 19-35. Δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο η Lasson, παρά τους 8 πόντους του Φώτη Καραμπά και τους 4 του Τσουμπαρόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η "Αρκούδα" ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 7 πόντους του Κοντονάτσιου, δύο τρίποντα του Κρητικού και 3 πόντους του Φώτη Καραμπά, πλησίασε στους 9, 34-43. Αντέδρασε στη συνέχεια του δεκαλέπτου η παρέα του Κώστα Καραμπά και με 10 πόντους του Λεμονίδη και τρίποντο του Τζαβάρα, πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά ασφαλείας πόντων 15 πόντων, 39-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι Saint Pauli έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-69, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καρακαΐση, Κώστα Καραμπά, Λεμονίδη, Καραμούλα και Κονταρίδη. Για την Lasson στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φώτης Καραμπάς και Άρης Καραμπάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 13/47 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 22/46 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Saint Pauli ο Λεμονίδης με 23 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 8/18 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Lasson (Καραμπάς Φ.): Κρητικός 6 (2), Καραμπάς Φ. 16, Τσουμπαρόπουλος 6,  Νικηταΐδης, Κοντονάτσιος 7 (1), Σκαρμέας 7, Καραμπάς Α. 2, Κολλάρος

Saint Pauli (Καραμπάς Κ.): Τζοβάρας 3 (1), Λεμονίδης 23 (2), Πιτένης 14 (1), Καραμπάς Κ. 3 (1), Καρακαΐσης 5, Κονταρίδης 9, Καραμούλας 12

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Saint Pauli!