Reptors 11 9 15 16 - 51 -
Saint Pauli 20 16 18 19 - 73 -

Saint Pauli για μεγάλα πράγματα !

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν στην πρεμιέρα τους οι Saint Pauli του Καραμπά, επικρατώντας εύκολα των Reptors για τη φάση των ομίλων του Basketaki Cup. Ομάδα με αρχή μέση και τέλος, τρομερούς δημιουργούς και ποιοτική frontiline οι Saint Pauli που σίγουρα θα μας απασχολήσουν πολύ τη φετινή σεζόν. Ανέτοιμοι φάνηκαν στο πρώτο τους παιχνίδι οι Reptors που όμως στερήθηκαν των υπηρεσιών βασικών τους παικτών.

Με το γκάζι πατημένο μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Καραμπά, χτίζοντας από νωρίς διαφορά και σκοράροντας με συνέπεια, χάρη στους Λεμονίδη (6π.), Παναγόπουλο (6π.), Δήμα (4π.), Πιτένη (2π.) και Χαρακίδα (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια των Σακελλαρόπουλου (5π.), Πατσουράκη (2π.), Καίσαρη (2π.) και Αρμενιακού (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις τόσο στο ανοιχτό όσο και στο set παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς με πρωταγωνιστές τους Λεμονίδη (5π.) και Μόνο (5π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Σακελλαρόπουλος (5π.) - Δόβας (3π.) προσπαθούσε να κρατήσει όρθιους τους Reptors. Σκορ ημιχρόνου, 20-36.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-18 υπέρ των μετέπειτα νικητών, οι οποίοι βρήκαν στήριγμα εκ νέου στο επιθετικό κρεσέντο του Λεμονίδη (11π.). Οι Reptors, από την άλλη, ήταν για πρώτη φορά τόσο πολύφωνοι, όμως αυτό δεν κατέστη αρκετό για να ξανά μπουν στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-54.

Διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά τον νικητή έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Saint Pauli συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, βγάζοντας εντυπωσιακές συνεργασίες και ολοκληρώνοντας την εξαιρετική τους εμφάνιση. Ικανοποιητικό ρυθμό επιθετικά βρήκαν και οι Reptors, χάρη στους Δόβα (8π.), Καίσαρη (2π.), Πατσουράκη (2π.) Σακκά (2π.) και Σολωμό (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Reptors είχαν 16/44 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Saint Pauli είχαν 31/55 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Λεμονίδης με 24 πόντους, έχοντας 10/16 δίποντα, ½ τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Πατσουράκης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Reptors (Πατσουράκης) : Αρμενιακός 6, Δόβας 14 (4), Καίσαρης 6, Κάππος, Πατσουράκης 6, Σακελλαρόπουλος 10 (2), Σακκάς 5, Σολωμός 4.

Saint Pauli (Καραμπάς) : Δήμας 10, Λεμονίδης 24 (1), Μόνος 5, Παλαμίδης 10 (1), Παναγόπουλος 14, Πιτένης 6 (7 ασίστ), Τζοβάρας, Χαρακίδας 4.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού από τους Πιτένη και Παλαμίδη.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Γρηγόρη Χαρακίδα.