01/07/2024
Crushers 11 9 20 11 - 51 -
Sacramento Drinks 15 8 6 16 - 45 -

Με Σακαρέλο στα playoff οι Crushers!

Με όπλο τα τρίποντα του Σακαρέλου, οι Crushers πήραν την νίκη απέναντι Sacramento Drinks και την πρόκριση στα playoff.

Νίκη για την είσοδό τους στα playoff έψαχναν και οι δύο ομάδες. Με καλάθια των Σακαρέλου και Κώνστα οι Crushers προηγήθηκαν 8-4. Οι Sacramento Drinks έκλεισαν δυνατά το δεκάλεπτο και νε συνεχόμενα καλάθια του Γιαννόπουλου, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 11-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε σε χαμηλό σκορ με του φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα. Ο Τσιλιβάκος με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-20. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-23.

Στην επανάληψη οι Crushers πήραν φωτιά έξω από τα 6.75 και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα των Σακαρέλου, Δούβρη προηγήθηκαν 32-25. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια και αύξησαν την διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Drinks προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και με καλάθι του Τσιλιβάκου μείωσαν 42-35. Ο Σακαρέλος είχε την απάντηση ξανά για τους Crushers και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 51-40 και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 51-45 και εξασφάλισαν και μαθηματικά την είσοδό τους στα playoff.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σακαρέλος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Crushers (Σακαρέλος): Ρίζος 2, Ζαχαριάς, Κουτσοδημητρόπουλος, Δούβρης 11, Καράμπελας 2, Κώνστας 10, Σέρρας, Λαγουδάκης, Σακαρέλος 24, Κατσαρός 2.

Sacramento Drinks (Γιαννόπουλος): Μηλίτσης, Δημοτζίκης 8, Ράμμος 3, Τσιλιβάκος 9, Αναστασίου 3, Σταυρόπουλος 3, Γιαννόπουλος 19.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Crushers στο δεύτερο ημίχρονο.