18/09/2024
Γιουγκοπιάστηκα 9 10 11 24 - 54 -
Cosa Nostra 13 8 12 18 - 51 -

Ο Σακαρέλος έκρινε το ντέρμπι!

Έπειτα από ένα παιχνίδι που όποιος και να κέρδιζε θα φαινόταν δίκαιο, η ΓιουγκοΠιάστηκα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα από το ΣΕΦ, καθώς επικράτησε της Cosa Nostra με σκορ 54-51, για το κύπελλο της διοργάνωσης. Το τρίποντο του Σακαρέλου ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση!

Μοιρασμένο ιδανικά το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανάμεσα στα δύο σύνολα, με τον Μπρούστα από Cosa και Κορωνάκο από την άλλη όχι τόσο πολύ να εκτελούν, αλλά κυρίως να είναι και αυτοί που αποφασίζουν για το τί θα γίνει στις επιθέσεις των ομάδων τους. Η Cosa έπαιξε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-13. Ο Μπρούστας το πήρε πάνω του, με τον Φλυτζάνη να ακολουθά και τους "λευκούς" να κρατούν το προβάδισμα, με τη "Γιούγκο" να κάνει τα πάντα για το γυρίσει και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 19-21 για Cosa, με τον Πατάγια να βάζει τρίποντο κοντά στη λήξη και τον Σδούγκα να απαντά.

Πάνω κάτω, αλλαγή εντελώς του σκηνικού στο ρυθμό και τις διαθέσεις των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ, με τον Κάκιο να νιώθει τόσο... οικεία που ξεχώρισε αμέσως με την ενέργειά του! Αν και άστοχοι από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-33 και το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο. Αυτός που έκρινε λοιπόν αυτή την ισορροπία ήταν ο Σακαρελος, ο οποίος με ένα από τα κλασικά του τρίποντα... εκτέλεσε την Cosa και έδωσε τη νίκη στη ΓιούγκοΠιάστηκα με τελικό σκορ 54-51!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκος ο Κάκιος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

ΓιουγκοΠιάστηκα (Σακαρέλος): Γεωργίλας 9, Δεσπότης, Κορωνάκος 20, Κωσταρίδης, Μπουζιάνης 2, Πατάγιας 12, Πουριέζης 2, Σακαρέλος 9, Σταμούλης.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Βιλλιώτης, Κάκιος 11, Κουτσουριδάκης, Μούρτζης 3, Μπρούστας 12, Σδούγκας 2, Στρέγλος 4, Φλυτζάνης 13, Χατζησυμεωνίδης 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο και συνάμα ενδιαφέρον παιχνίδι!