23/10/2022
Lasson BC 6 24 5 10 - 45 -
Lobsters BC 12 16 13 16 - 57 -

Σαλονικίδης και όλα καλά για τους Lobsters!

Στο Μαζαράκη για την πέμπτη αγωνιστική της Development League, η Lasson υποδέχτηκε τους Lobsters. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τέσσερις τις νίκες τους στο πρωτάθλημα, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Σαλονικίδη.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι καθώς με καλάθια των Δόλια, Σαλονικίδη και Λαδά προηγήθηκαν με 6-12. Για την Lasson ο Ντίσιος ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, σημειώνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Με τριποντα του Σαλονικίδη και του Τρικαλιώτη, οι Lobsters "έχτισαν _ διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ουσιαστική. Ο Ντίσιος συνέχισε να κυριαρχεί στα καλάθια, ενώ οι Κρητικός και Μανίκας σκόραραν από την περιφέρεια (24-24). Η Lasson δεν έμεινε εκεί. Με τον Καραμπά να τα πηγαίνει εξαιρετικά στα οργανωτικά του καθήκοντα και τον Μανίκα να σκοράρει σε καίρια σημεία, η Lasson προηγήθηκε με 30-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έσφιξαν την άμυνά τους και έγιναν πιο προσεκτικοί στις επιθέσεις τους. Χαρακτηριστικό είναι και το χαμηλό επιμέρους σκορ. Οι Lobsters ωστόσο ανέκτησαν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης χάρη στον Σαλονικίδη που είχε πάρει "φωτιά" από την περιφέρεια. Η Lasson δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, αφού σημείωσε μόλις 5 πόντους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 35-41.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σκαρμέας βγήκε μπροστά και τράβηξε το... κουπί στην επίθεση για τους γηπεδούχους, δίνοντας παράλληλα και ψυχολογία στην ομάδα του. Οι Lobsters που άρχισαν να τα βρίσκουν "σκούρα" είδαν και πάλι τον Σαλονικίδη να δίνει την λύση και να τους... "ξεκολλάει", ενώ ο Χατζίδης κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό. Έτσι, οι Lobsters με σωστή διαχείριση έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν στη νίκη με 45-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σαλονικίδης με 19 πόντους (0/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 0/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/51 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 6/12 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 15/25 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Lasson (Φ. Καραμπάς): Α. Καραμπάς 2, Φ. Καραμπάς 5, Κοντονάτσιος 2, Κρητικός 10 (2), Μανίκας 7 (1), Νικηταΐδης 3 (1), Ντίσιος 12, Σκαρμέας 4 (1)

Lobsters (Σαλονικίδης): Αποστολάκος 7, Δόλιας 10, Λαδάς 10, Μπάρλας, Μπίλιας, Ραχμάν, Σαλονικίδης 19 (6), Τρικαλιώτης 6 (2), Χατζίδης 5

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των Lobsters στο δεύτερο ημίχρονο και η εκτελεστική δεινότητα του Σαλονικίδη.