07/02/2020
Pink Flamingos 13 7 14 13 - 47 -
Black Mamba 19 17 27 18 - 81 -

Σαν… φιλικό το δέκατο ροζ για το Black Mamba!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στον τέταρτο όμιλο της Master League έδωσαν χθες το βράδυ οι Black Mamba, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Pink Flamingos με 47-81, με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Black Mamba, καθώς με 9 πόντους του Λουκόπουλου και 7 του Μπολοτάκη, προηγήθηκαν με 13-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γκαλάς και Παπαθανασίου με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μπουτάσης και ένα δίποντο ο Λάγιος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπασδάνη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με ακόμη 8 πόντους του Λουκόπουλου, 4 του Δερμιτζόγλου και 3 του Μπολοτάκη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 20-36. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Pink Flamingos, παρά τους 5 πόντους του Γκαλά και το δίποντο του Λάγιου.

Με τους Μπολοτάκη, Δέδε και Λουκόπουλο να πετούν φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 9 πόντους έκαστος, οι ερυθρόλευκοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 29 πόντους, 34-63. Το δίδυμο Μπουτάση – Γκαλά ηγήθηκε της επίθεσης των ροζ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 34-63!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με το Black Mamba να φτάνει στην άνετη νίκη με 47-81, έπειτα από 6 πόντους του Δέδε, 5 του Λουκόπουλου, 4 του Μπολοτάκη και τρίποντο του Μαρίτσα. Για τους Pink Flamingos στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μπουτάσης και Λάγιος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 18/50 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 28/47 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Pink Flamingos ο Γκαλάς με 15 πόντους, έχοντας ½ βολές, 7/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος του Black Mamba ο Μπολοτάκης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 9/13 δίποντα και ½ τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Pink Flamingos (Nobody): Μπουτάσης 14 )3, Παπαθανασίου 6, Λάγιος 8, Γκαλάς 15, Λαμπρινός 4

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 31 (4), Μαρίτσας 3 (1), Μπολοτάκης 23 (1), Κουτετές, Δέδες 20, Δερμιτζόγλου 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!