29/06/2022
Chicago Hulks 19 11 16 16 - 62 -
Peristeri Wardogs 9 20 15 18 - 62 -

Σαν να μην έγινε τίποτα!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που τα είχε όλα, οι Chicago Hulks και οι Peristeri Wardogs δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 32 της Summer D2-League, καθώς ήρθαν ισόπαλοι με 62-62!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Chicago Hulks στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Νάσσου και 7 του Σιαχάμη, προηγήθηκαν με 13-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10, 19-9. Ο Καραλής με 4 πόντους, ο Χρόνης με ένα τριποντάκι και ο Τσίγκρας με 2 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Τσίγκρα, 7 του Χρόνη, 4 του Μιχελάκου και βολές του Μπουργαζά, οι Peristeri Wardogs πήραν κεφάλι στο σκορ με 28-29, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-29, έπειτα από 4 πόντους του Χατζή, 4 του Κονιτόπουλου και τρίποντο του Νάσσου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και με 5 πόντους του Χατζή, 4 του Νάσσου, 4 του Σιαχάμη και τρίποντο του Τιγγινάγκα, οι Chicago Hulks παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 46-44! Τους Περιστεριώτες διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Χρόνη και το τρίποντο του Μιχελάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks μπορεί να είχε το τιμόνι στα χέρια τους μέχρι 30″ για το τέλος, 62-57, ωστόσο οι Peristeri Wardogs κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 62-62 και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χατζής (8π) και Νάσσου  (6π), ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Καραλής, Τσίγκρας, Χρόνης και Μιχελάκος, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα από τα 9 μέτρα!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 18/45 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/29 βολές, 12/30 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Chicago Hulks ο Χατζής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 8/14 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Τσίγκρας με 16 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Παπαγιαννάκος, Σιαχάμης 11 (1), Τσαρτσής 4, Χατζής 19 (1), Μπαντουβάκης, Τιγγινάγκας 3 (1), Καλδέλης, Κονιτόπουλος 4, Νάσσου 21 (3)

Peristeri Wardogs (Μπουργαζάς): Τσίγκρας 16 (1), Μιχελάκος 10 (2), Αντωνάκης, Μπουργαζάς 2, Καραλής 12, Χρόνης 22 (5)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε του!