10/12/2023
Draft Fathers 16 12 18 16 - 62 -
Bulldogs 19 19 25 20 - 83 -

Σαν να πίνουν ένα ποτήρι νερό οι Bulldogs!

Οι ομάδες εμφανίστηκαν ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν σε γρήγορο ρυθμό, σκόραραν με μεγάλη ευκολία με τα Bulldogs να προηγούνται με 16 – 19.Κολιατσίδης με 7 και Λούβαρής με 5 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση για τους Πορτοκαλί, ενώ την ομάδα του Παππά κουβαλούσαν Καρύδας με 9 και Λαρεντζάκης με 5 πόντους.

Χέρι χέρι πήγαιναν μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου οι ομάδες με Λαρεντζακη – Σκληράκη να πυροβολούν από τα 6.75 για τους γηπεδούχους και τον Κολιατσίδη μπροστάρη με 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους, για το 24 – 25. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Λούβαρη με 5 πόντους και τρίποντο του Γεωργόπουλου,πήγαν με αέρα 10 πόντων στα αποδυτήρια(28-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό , με τις ομάδες να προσφέρουν απλόχερα σκορ και θέαμα. Οι γηπεδούχοι με τον Λαρεντζάκη να είναι σε καταπληκτική κατάσταση με 12 πόντους πάλευαν να πλησιάσουν στο σκορ για να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά τα Bulkdogs με τον Δημητρακόπουλο να πετάει βοτσαλάκια στη θάλασσα με τέσσερα τρίποντα και 15 πόντους συνολικά και τον Κολιατσίση να δίνει βοήθειες με 6, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 17(46-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παππά με τον Λαρεντζάκη να παίρνει αποκλειστικά την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 11 πόντους, πάλεψε να πλησιάσει το σκορ, όμως τα Bulldogs δεν είχαν διάθεση για παιχνίδια! Ο Λούβαρης ήταν σε τρομερή κατάσταση σκοράροντας όπως και όποτε θέλει με 14 ακόμα πόντους στο ενεργητικό του και οδήγησε τους Οράνιε στο τελικό 62-83!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κομνηνός Λούβαρής με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαρεντζάκης με 32 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Fathers είχαν 10/31 δίποντα , 10/36 τρίποντα, 12/20 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Τα Bulldogs είχαν 28/56 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Draft Fathers(Παππάς): Βλαχοθανάσης 12(11ρ.), Καρύδας 11(7ρ.), Λαρεντζάκης 32, Ράπτης, Σιδέρης 2, Σκληράκης 5.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 5, Γεωργόπουλος 5(7ρ.), Δημητρακόπουλος 19(7ρ.), Κολιατσίδης 19(8ρ.), Κορκίδης 4, Λαζανάκης 5(8ρ.), Λούβαρής 26(7ρ. - 7 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με την ποιοτικούς παίκτες και από τις δύο ομάδες που μας πρόσφεραν ωραίο θέαμα.