13/11/2023
Antilalos BC 15 17 15 18 - 65 -
West Kings 15 16 17 22 - 70 -

Σαν να θυμίζουν τον παλιό καλό τους εαυτό οι West!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τον Γεωργούση με έξι και τον Γιαννακόπουλο με εφτά να οδηγούν τους West και τον Αντίλαλο αντίστοιχα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά στο σκορ, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει ισόπαλο, 15-15.

Ο Βήττας (8π) ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο δεκάλεπτο και με έξι δικούς του πόντους, έδωσε παροδικό προβάδισμα στους West. Καραγιάννης και Μάινας απάντησαν από μακριά και έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία, 25-25, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου! Ο Γεωργούσης προσέθεσε πέντε πόντους στον λογαριασμό του, για να του απαντήσουν ο Merkevicius με τέσσερις και ο Αλεξίου με τρεις. Σκορ ημιχρόνου, 32-31!

Ο Γιαννακόπουλος ήταν απελπιστικά μόνος του για τον Αντίλαλο στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν Γεωργούσης (6π) και Σταυρούλης (2π), οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων, 38-41, στους West. Αλεξίου με δύο τριποντάκια και Γεωργούσης με τρία καθόρισαν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο κλείδωσε στο 47-48!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τέσσερις πόντους του Merkevicius και πέντε γρήγορους πόντους του Σιάποντη, ο οποίος έδωσε προβάδισμα έξι πόντων, 51-57, στους West. Η αντίδραση ήρθε από τον Αντίλαλο, με δύο ακόμα πόντους του Merkevicius και ένα καλάθι και φάουλ του Γιαννακόπουλου, ωστόσο οι West ήταν ψυχραιμότεροι και με 2/2 βολές του Γεωργούση κλείδωσαν την όγδοη φετινή τους νίκη με 65-70.

Betsson MVP για την ομάδα του Μαρφαντά αναδείχτηκε ο Σπύρος Γεωργούσης με 19 πόντους, 5 ριμπαουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τον Αντίλαλο διακρίθηκε για ακόμη μια φορά ο Viktoras Merkevicius με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο.

Antilalos (Ζαμπέτας): Merkevicius 22, Αλεξίου 10, Γιαννακόπουλος 17, Καραγιάννης 9, Λιόκαρης, Μάινας 3, Παναγιωτόπουλος 4.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 16, Γεωργούσης 19, Κοζομπόλης 6, Κυρμίζογλου, Μπονάτσος 7, Πεζούλας 3, Σιάποντης 10, Σταυρούλης 7, Δακουτρός 2.

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που περιμέναμε και τελικά παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!