19/02/2023
Gunners 12 19 10 5 - 46 -
Paraliers 16 11 19 13 - 59 -

Σαν σε επανάληψη οι Paraliers!

Μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη τουλάχιστον της δεύτερης θέσης του τρίτου ομίλου της Evolution League απέκτησαν οι Paraliers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους Gunners με 46-59 στο ΓΣΠ!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Paraliers στο ντέρμπι, καθώς με 9 πόντους του Οικονομόπουλου και 5 του Περσεμάτη, προηγήθηκαν με 7-15. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 4, 12-16, με τον Κογιώνη να σκοράρει 4 πόντους και τους Πάνια - Καραμπέτσο να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gunners επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 7 πόντους του Ραυτόπουλου, 4 του Καραμπέτσου και 4 του Ζούρου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Βασίλης Σκόρδος με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Paraliers, αν και βρέθηκαν στο -7, κατάφεραν με 7 νέους πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 5 του Περσεμάτη και τρίποντο του Αλέξανδρου Σκόρδου, να προσπεράσουν με 41-46. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Παναγόπουλου σε εκείνο το σημείο, με τους Κογιώνη και Ακουμιανάκη να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Paraliers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βασίλη Σκόρδο, Οικονομόπουλο, Αλέξανδρο Σκόρδο, Μπραϊμνιώτη και Περσεμάτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-59! Για τους "Κανονιέρηδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζούρος, Καραμπέτσος και Ακουμιανάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 13/45 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 16/43 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Κογιώνης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/7 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα. Betsson mvp των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 18 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Gunners (Παναγόπουλος): Πάνιας 7 (1), Καλογιαννίδης 4, Πατσίκας 2, Καραμπέτσος 9 (1), Κογιώνης 7, Ραυτόπουλος 7 (2), Ζούρος 6, Ακουμιανάκης 4, Παπαδόπουλος

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Β. 18 (2), Οικονομόπουλος 10 (2), Περσεμάτης 13 (1), Σκόρδος Α. 7, Μπραϊμνιώτης 7 (1), Τσαγκάνης, Στυλιανός 2, Ηλιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Paraliers!