03/11/2022
New World Fix 18 24 27 14 - 83 -
Mad Frogs 10 6 7 17 - 40 -

Σαν σε προπόνηση οι Fix!

Εύκολη αποστολή είχαν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι New World Fix, καθώς κέρδισαν άνετα τους Mad Frogs με 83-40 και πήραν το εισιτήριο για τους "32" του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ElaPuse - Ιππότες!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι New World Fix στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρία τρίποντα του Παπαδόπουλου και 5 πόντους του Πανταζή, προηγήθηκαν με 18-10. Ο Καραντζούνης με 5 πόντους και ο Χόντας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Τασιούδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 7 πόντους του Λογγίτση, δύο τρίποντα του Σιάποντη, 4 πόντους του Diallo και 3 του Μπερδεμπέ, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 42-16! Δεν μπόρεσαν οι Mad Frogs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Χόντα να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 10 πόντους του Diallo, 6 του Πανταζή και 4 του Ζωιτού, η αρμάδα του Γαλανού έφτασε στο +46, 69-23. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Καραμήτσου να βρει ρυθμό, με τους Χόντα και Τσάμπο να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 69-23!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους New World Fix να επικρατούν με 83-40, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γαλανού (2 τριπ.), Ζαμπέτη, Παπαδόπουλου, Λογγίτση και Μπερδεμπέ. Για τα "Βατράχια" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βλασταρίδης, Γιαννόπουλος, Χόντας και Τσάμπος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 28/50 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 14/40 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 16 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Mad Frogs ο Χόντας με 15 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

New World Fix (Τασιούδης): Γαλανός 6 (2),  Παπαδόπουλος 13 (3), Ζωιτός 8, Diallo 16, Πανταζής 11 (1), Σιάποντης 8 (2), Λογγίτσης 10, Τσεκουρλούκης, Ζαμπέτης 6, Μπερδεμπές 6

Mad Frogs (Καραμήτσος): Χόντας 15, Καραντζούνης 5 (1), Σαΐνης, Βλασταρίδης 6, Κωστόπουλος 1, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσάμπος 4, Αδαμόπουλος 3, Στέργιου 1

Τι μας άρεσε: Τα ποιοτικά 5 λεπτά του Αλέξανδρου Γαλανού!