16/12/2021
Δαλάι Κλάμα 7 11 19 20 - 57 -
Brazzerzz Beachterzz 25 14 12 18 - 69 -

Σαν σε προπόνηση στο… ντέρμπι οι Brazzerzz Beachterzz!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν τελικά το ματς των Brazzerzz Beachterzz κόντρα στους Δαλάι Κλάμα, καθώς οι μωβ κέρδισαν εύκολα με 57-69 και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο φιγουράροντας στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της Development League! Όλα αυτά βέβαια πέρασαν σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο σοβαρός τραυματισμός του Γιάννη Οικονόμου επισκίασε το ματς.

Με το δίδυμο Χαμηλού – Δημητριάδη να ξεκινάει καυτό το παιχνίδι με 12 και 9 πόντους, αντίστοιχα, και τον Χαΐτο να προσθέτει 4, οι Brazzerzz Beachterzz έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 7-25. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να αιφνιαδιάζονται από την απόδοση των αντιπάλων, με τον Κλούτσο να σκοράρει 3 πόντους και τους Οικονόμου – Σωτηράκη να έχουν από 2 έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά και με 6 πόντους του Τσίτουρα, ξέφυγαν στους 27, 12-39. Το μόνο που κατάφεραν οι Δαλάι Κλάμα ήταν να μειώσουν στους 21, 18-39, με τον Σωτηράκη να βάζει 5 πόντους και τον Κλούτσο 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Δαλάι Κλάμα έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Σωτηράκη (5π), Οικονόμου (5π) και Ντεμελή (4π), πλησίασαν στους 11, 36-47. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Δημητριάδη στο +14, 37-51, μετά από τρίποντο του Χαμηλού και βοήθειες των Ζώτου, Τσίτουρα, Δριβάκου και Χαΐτου. Σκορ τρίτης περιόδου 37-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με τους Χαΐτο (7π), Ζώτο (4π) και Ευσταθόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 57-69. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπέης, Νικηταράς, Σωτηράκης, Ντεμελής και Οικονόμου, με τον τελευταίο να τραυματίζεται 4:00 πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 16/42 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 20/47 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Οικονόμου με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Χαμηλός με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/6 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπέης): Νικηταράς 3 (1), Οικονόμου 9, Μπέης 5 (1), Κλούτσος 9, Ντεμελής 7 (2), Χρυσάνης 4, Σωτηράκης 20 (1)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 2, Χαμηλός 15 (3), Ζώτος 6, Βγενόπουλος 4, Δριβάκος 4, Χαΐτος 15 (1), Δημητριάδης 9 (3), Ευσταθόπουλος 3 (1), Τσίτουρας 10, Γεράκης 1

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα των Brazzerzz Beachterzz!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Γιάννη Οικονόμου, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!