19/10/2024
Γιουγκοπιάστηκα 12 13 16 20 - 61 -
Μπαρμπούτια 13 12 14 13 - 52 -

PG, σαν το παλιό καλό κρασί!

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Γιουγκοπιάστηκα με μεγάλο πρωταγωνιστή στο φινάλε τον Παπαγεωργίου, λύγισε τα μαχητικά Μπαρμπούτια με 61-52 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον έβδομο όμιλο της Evolution League!

Τα Μπαρμπούτια μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με 4 πόντους του Παπαδάτου και τρίποντο του Γεωργίου, προηγούνταν με 4-11, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τους Γεωργιλά - Κορωνάκο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, μείωσαν στον πόντο, 12-13, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε και ο Δεσπότης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες με 25-25! Ο Κορωνάκος με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Γιουγκοπιάστηκα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ για τους φιλοξενούμενους 4 πόντους είχε ο Γιάννη Κουτσόγεωργας και ένα έμμεσο τρίποντο ο Πλατύρραχος.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Δεσπότη και τρίποντο του Παπαγεωργίου, οι κίτρινοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 41-39. Την παρέα του Αλέξανδρο Κουτσόγεωργα διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Γεωργίου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο παλιός, ο Παπαγεωργίου φώναξε παρών και με τέσσερις τρίποντες βόμβες, οδήγησε την "Γιούγκο" στη νίκη με 61-52. Ο Νίκος Κουτσόγεωργας ήταν αυτός που πάλεψε στο φινάλε για τα Μπαρμπούτια, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για το ροζ φύλλο.

Novibet MVP για την Γιουγκοπιάστηκα ο Παπαγεωργίου με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/3 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Μπαρμπούτια ο Γεωργίου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος με τη σειρά του.

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Παπαγεωργίου 19 (5), Πουριέζης, Κωσταρίδης, Δεσπότης 14 (2), Κορωνάκος 12, Γεωργιλάς 10, Μπουζιάνης 6

Μπαρμπούτια (Κουτσόγεωργας Α.): Γεωργίου 12 (1), Κουτσόγεωργας Γ. 4, Παπαευθυμίου, Αγάθης 4, Κιούσης 8, Παπαδάτος 6, Σούτσος 2, Γαρυφαλλάκης 2, Κουτσόγεωργας Ν. 11, Πλατύρραχος 3

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέδρα που είχαν τα Μπαρμπούτια!