10/03/2023
Space Hellas 26 18 16 13 - 73 -
Ιπ-πότες 14 9 7 10 - 40 -

Σαν σε προπόνηση η Space Hellas!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena η Space Hellas επικράτησε των Ιπποτών με το εμφατικό 73-40, παραμένοντας για μια ακόμη εβδομάδα η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας. Η ομάδα του Παναγιώτη Ντουμάνη απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και επικεντρώνεται πλέον στο προσεχές ματς κόντρα στους πεισμωμένους Kourkoutes στις 18/3. Οι Ιππότες, από την άλλη, δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο, γνωρίζοντας την 13η φετινή τους ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκε στο παρκέ η γηπεδούχος ομάδα. Βρίσκοντας πληθώρα λύσεων στον αιφνιδιασμό και εκμεταλλευόμενη τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων, η Space έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Παπαδόπουλο (14π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Ιππότες βρήκαν ρυθμό επιθετικά από τους Καγκαράκη (6π.), Ντούκα (5π.) και Κοσιαρά (2π.), όμως έμειναν πολύ πίσω δεχόμενοι 26 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 26-14.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Παπαδόπουλο (6π.) και Βεργόγιαννη (5π.) να κάνουν τη διαφορά, η Space συνέχισε να πατά το γκάζι, βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, μόλις 9 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Ιππότες, με τους Γκουντόπουλο (3π.), Ντούκα (3π.) και Μούρτζο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 44-23.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, επιλέγοντας περισσότερο το set παιχνίδι και διατηρώντας φυσικά τα ηνία του αγώνα με επιμέρους 16-7. Οι Βεργόγιαννης (4π.), Ηλιόπουλος (2π.) και Παπαδόπουλος (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Ελευθερίου (6π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Ιππότες, παρά την προσπάθεια των Νταλαμπίρα (3π.), Σιαπάνη (2π.) και Μούρτζου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-30.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτου του αγώνα με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Ιππότες βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, χάρη στα καλάθια των Κοσιαρά (2π.), Νταλαμπίρα (2π.), Ντούκα (2π.) και Παπαδόπουλου (2π.). Η Space, από την άλλη, αναδείχθηκε νικήτρια και στο επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου, βασιζόμενη στους Ηλιόπουλο (4π.), Σιαρέ (4π.), Ελευθερίου (3π.) και Παπαδόπουλο (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Space Hellas είχε 30/51 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 27 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Ιππότες είχαν 11/37 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχε 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Παπαδόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 12/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιαννάκη Ντούκα με 10 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής

Space Hellas (Ντουμάνης) : Βεργόγιαννης 13 (1), Ελευθερίου 12, Ηλιόπουλος 9 (1), Κωνσταντινίδης 6, Λυμπεράκος 2, Μπαζώρας, Ντουμάνης 2, Παπαδόπυολος 24, Σιαρές 5.

Ιππότες (Νταλαμπίρας) : Γκουντόπουλος 3 (1), Καγκαράκης 6 (2), Κοσιαράς 4, Μούρτζος 6, Νταλαμπίρας 5, Ντούκα 10 (1), Παπαδόπουλος 3, Σιαπάνης 3.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα της Space.