13/10/2024
Ανακασιακός 27 19 25 9 - 82 -
West Side B.C 4 13 21 22 - 60 -

Σαν σε προπόνηση στο ντέρμπι ο Ανακασιακός!

Ντέρμπι στα χαρτιά αποδείχθηκε το ματς ανάμεσα στον Ανακασιακό και τους West Side, καθώς η ομάδα του Αλεξίου επικράτησε εύκολα με 82-60 και έκανε το 3/3 μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League, αναγκάζοντας παράλληλα την παρέα του Μπελεχάκη στην πρώτη της ήττα.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ανακασιακός στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ζουγανέλη, 8 του Ρομποτή και 7 του Σμάγκιν, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 27-4! Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε από την περιφέρεια ο Τριανταφυλλίδης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Σμάγκιν και τρίποντα των Αλεξίου, Σιαπατόρη και Ζουγανέλη, έφτασαν στο +34, 46-12. Το σκορ του πρώτου μέρους, 46-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό των West Side ο Χάνος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει άλλους 4 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 12 ακόμη πόντους του Σμάγκιν, δύο τρίποντα του Αλεξίου και ένα του Γκινούτση, ο Ανακασιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +33, 71-38. Ο Νίκος Νικολάου με 12 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, με τον Χάνο να βάζει 4 και τον Γαλανόπουλο ένα τριποντάκι. Σκορ τρίτης περιόδου 71-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Αλεξίου να επικρατεί με 82-60, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ρομποτή, Ζουγανέλη και Γκινούτση. Για τους West Side στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χάνος και Ηλίας Νικολάου

Novibet MVP του Ανακασιακού ο Σμάγκιν με 25 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 10/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των West Side ο Νίκος Νικολαοιη με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ανακασιακός (Γκινούτσης): Αλεξίου 13 (3), Ζουγανέλης 16 (2), Καμζέλας 2, Κοτοπούλης, Ρομποτής 14, Σμάγκιν 25, Σιαπατόρης 5 (1), Γκινούτσης 7 (1)

West Side (Αδελφόπουλος): Γαλανόπουλος 3 (1), Αδελφόπουλος, Λέγγας, Νικολάου Η. 16 (2), Νικολάου Ν. 13 (1), Τριανταφυλλίδης 6 (1), Τσούλφας 6, Χάνος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εκκίνηση του Ανακασιακού!