07/10/2024
Hood BC 20 20 18 21 - 79 -
War Gamers 24 26 22 12 - 84 -

Έπαιξαν σαν War Gamers, πήραν τη νίκη!

Με ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και ένα... περίπου καλό δεύτερο, οι War Gamers έφυγαν από το Περιστέρι με το ζητούμενο που αυτό ήταν η... οπωσδήποτε νίκη, με την παρέα του Σκλαβενίτη να κερδίζει την αήττητη μέχρι το βράδυ της Δευτέρας Hood, με τελικό σκορ 79-84.

Η Hood είχε πολλούς και διάφορους... πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Χαριτόπουλο και Θεοδώρου να είναι άκρως efficient και κομβικοί για το προβάδισμα των γηπεδούχων! Από την άλλη οι War πήγαν στη σίγουρη... λύση του Καραγιάννη, με τον Μέμεζα να προσφέρει και εκείνος 6 πόντους, για το 20-24 πρώτου δεκαλέπτου, με τον Δαβιλά άψογο επίσης! Ένα κενό διάστημα των εξαιρετικών War Gamers μέχρι εκείνη τη στιγμή, έφερε τον Αθανασόπουλο και τη Hood ξανά σε θέση βολής, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-50 για War, με τους "Πολεμιστές" να δείχνουν ξεκάθαρα πως... διψάνε για την παρθενική φετινή τους νίκη στην Elite by Novibet!

Οι Σαραντόπουλος και Ρίπης ήταν κολώνες κάτω από τα καλάθια, με τη Hood από την άλλη να αναλώνεται κυρίως σε σουτ από την περιφέρεια, με τους Χανιώτη και Θεοδώρου να βάζουν μεν, αλλά στο αμυντικό κομμάτι η παρέα τους δεν... διέπρεψε, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 58-72 για War Gamers. Εκεί η εμπειρία των φιλοξενούμενων μπορεί να βγήκε στην επιφάνεια, η προσπάθεια για come back της Hood ήταν εξίσου μεγάλη και αξιοζήλευτη, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν εν τέλει να φτάσουν στη νίκη με σκορ 79-84 και τους γηπεδούχους να στρέφουν τα βλέμματά τους πλέον στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τους Miami Heets!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στέλιος Αθανασόπουλος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα λάθος.

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 18, Αθανασόπουλος 21, Θεοδώρου 6, Μιλίσεβιτς 2, Λαύκας 2, Χαριτόπουλος 7, Σαρρής 15, Χανιώτης 8, Βέργος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Σαραντόπουλος 1, Δαβιλάς 10, Καραγιάννης 26, Διαμαντής 5, Αντιπάτης 9, Μέμεζας 6, Ρίπης 12, Αθηναίος 5.

Τί μας άρεσε: Το συγκλονιστικό για 40 λεπτά παιχνίδι!