07/04/2024
Valhalla Phantoms 16 9 14 7 - 46 -
G-vana 13 11 21 13 - 58 -

Από το 35% στο 45% η G-Vana!

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four της Development League απέκτησε η G-Vana, καθώς στο πρώτο παιχνίδι για τα προημιτελικά κέρδισε τους Valhalla's Phantoms με 46-58 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Με τον Κρινή να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 9 πόντους, οι Valhalla's Phantoms βρέθηκαν δύο φορές στο +6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 16-13. Ο Μαντζιώρης με 4 πόντους και οι Αχτίπης - Τσιμπούρης με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η G-Vana βρήκε τα πατήματά της και με 4 νέους πόντους του Θάνου και τρίποντο του Κριθαρούλα, προσπέρασε με 21-22, 4:00 για την ανάπαυλα. Τελικά η παρέα του Γεωργακά πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 25-24, χάρη σε 4 πόντους του Κρινή και δίποντα των Φλάκα - Παπαϊωάννου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Θάνος ήταν ασταμάτητος και με 8 δικούς του πόντους, 5 του Ζιάκανου και τρίποντα των Τσιμπούρη - Φραγκούλη, η ομάδα του Ψωμιάδη βρέθηκε στο +6, 39-45. Πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, με επτά διαφορετικούς σκόρερ, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην άμυνα, δεχόμενοι 21 πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 39-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Μαντζιώρη και τρίποντα των Κριθαρούλα, Ζιάκανου και Αχτίπη, έφτασε στη σπουδαία νίκη με 46-58. Μόνος του πάλευε για τους Valhalla's Phantoms στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Κρινής, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP της G-Vana ο Θάνος με 14 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Hooman 2, Sidor, Γεωργακάς 4, Δρόσος, Κοκόλας, Κρινής 22 (1), Κυριακουλάκος 2, Κότσιρας 2, Παπαϊωάννου 2, Τσινιόκα 5, Φλάκας 7

G-Vana (Ψωμιάδης): Αχτίπης 6 (2), Ψωμιάδης, Μπαρμπέρης, Ζιάκανος 11 (2), Θάνος 14, Κριθαρούλας 6 (2), Κώτσιας, Μαντζιώρης 10, Τσιμπούρης 8 (2), Φραγκούλης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της G-Vana!