21/09/2024
Falcons BC ATH 16 22 13 12 - 63 -
EktAir Steels 4 4 7 7 - 22 -

Σαρωτικοί στην πρεμιέρα οι Falcons!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την σεζόν οι Falcons, καθώς στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου της D2-League συνέτριψαν τους νεοσύστατους EktAir Steels με 63-22 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Από πολύ νωρίς οι Falcons πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Μαρκόπουλου και 4 του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 16-4. Ο Γαλάνης και ο Φακίτσας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με τον Μαρκόπουλο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση, πετυχαίνοντας ακόμη 9 πόντους και τον Ροντογιάννη να προσθέτει 5, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 30 πόντων, 38-8, ενώ ο Μαρκόπουλος έφυγε για το...σπίτι του. Στη δεύτερη περίοδο ο μοναδικός που βρήκε στόχο για τους EktAir Steels ήταν ο Γαλάνης, σημειώνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του!

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και 3 πόντους του Λεργίου, η παρέα του Στρατόπουλου έφτασε στο +38, 51-13. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 51-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μαλιούκης, ενώ νωρίτερα ο Γαλάνης σημείωσε ακόμη 4 πόντους, φτάνοντας τους 10. Σκορ τρίτης περιόδου 51-15!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Falcons να επικρατούν με 63-22, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Λεργίου, Παπαδόπουλου και Μαρκούτη. Για τους EktAir Steels στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καλομοίρης, Γαλάνης, Λάππας και Φακίτσας.

Novibet MVP των Falcons ο Μαρκούτης με 9 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 6 τάπες. Πολυτιμότερος των EktAir Steels ο Λάππας με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Falcons (Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Στρατόπουλος, Μαρκούτης 9, Παπαδόπουλος 16 (3), Μαρκόπουλος 16 (2), Ροντογιάννης 7 (1), Σταματογιάννης 5, Λεργίου 8

EktAir Steels (Αρκουμάνης): Γαλάνης 10, Αρκουμάνης, Καλομοίρης 2, Κωνσταντινάκος 1, Λάππας 4, Μαλιούκης 2, Πλούμης, Σίψας, Φακίτσας 3

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Falcons!