15/01/2024
Antilalos BC 20 18 26 9 - 73 -
ThunderDogs 19 16 13 7 - 55 -

"Φωνάζει" πως ήρθε να σαρώσει ο Antilalos!

Αν και οι Thunderdogs τους εξακολουθούσαν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι με όπλο τον Ανδρέα Θεοδώρου βρήκαν λύσεις σε καίρια σημεία της αναμέτρησης και έφτασαν στην τελική επικράτηση με σκορ 73-55.

Ο Γιαννακόπουλος μπήκε στο παρκέ και ένιωθε σε καλή... κατάσταση, έβαλε τα πρώτα σουτ που εκτέλεσε και έδωσε ένα μίνι προβάδισμα στον Αντίλαλο, με τον Καραδολάμη αρχικά και τους Δημακαρέα και Σύγλετο εν συνεχεία να απαντούν σε μικρό χρονικό διάστημα και να βελτιώνουν πολύ την εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν στο 20-19 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Θεοδώρου με τον Μερκεβίτσιους ήταν χάρμα ειδέσθαι μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι Thunderdogs άφησαν τον Καραδολάμη να δράσει και εκείνος μείωσε στο 38-35 πρώτου ημιχρόνου, σε ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο μισό.

Η είσοδος του Πέππα, το τρίποντο και η γενική απόδοση του Σύγλετου και η... συνήθεια των Thunderdogs να μένουν κολλημένοι στον Αντίλαλο, έκαναν το τρίτο δεκάλεπτο να είναι απολαυστικό, αλλά ο Θεοδώρου είχε άλλη άποψη! Με απανωτούς πόντους και unlimited... range εκτέλεσε τους φιλοξενούμενους και έκλεισε την τρίτη περίοδο με τον Αντίλαλο μπροστά με 64-48! Στο τελευταίο μέρος του αγώνα δεν υπήρχε... επιστροφή, με την εκπληκτική ομάδα του coach Ζαμπέτα να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 73-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραδολάμης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/44 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 6/14 βολές, 54 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 10/22 βολές, 30 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 10 λάθη.

Antilalos (Ζαμπέτας): Μερκεβίτσιους 14, Γιαννακόπουλος 12, Γκολές, Ζαμπέτας 7, Θεοδώρου 23, Κουλούρης 3, Μάινας, Μαργώνης 8, Παναγιωτόπουλος 2.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 4, Δημακαρέας 13, Καραδολάμης 22, Κασπαριάν 3, Κοντός, Μπένος, Πέππας 7, Πρισιμιτζάκης, Σέργης, Σαραντάκος, Σύγλετος 6.