06/06/2024
Miami Heets 27 26 25 34 - 112 -
Komodo Dragons 8 12 9 5 - 34 -

Σαρωτικοί οι Miami Heets!

Τα σάρωσαν όλα χθες στην Ζωφριά οι Miami Heets, καθώς συνέτριψαν τους Komodo Dragons σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Summer Master League με 112-34, μπαίνοντας παράλληλα στο Hall of Fame με την πέμπτη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της διοργάνωσης, αλλά και την τέταρτη καλύτερη επίδοση σε ασίστ, μοιράζοντας 36!

Με 4 πόντους του Βεργόπουλου και καλάθι του Γαϊτανάκη, οι Komodo Dragons προηγούνταν με 2-6 στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι σεληνιάστηκαν, έτρεξαν 24-2 επιμέρους σκορ και με 9 πόντους του Δευτεραίου, 7 του Σωτηρέλλου και 7 του Δρίτσα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 27-8!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Miami Heets και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 8 πόντους του Δευτεραίου, 7 του Σωτηρέλλου, 6 του Δρίτσα και τρίποντο του Βαντή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 53-20. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Βεργόπουλου και τις βοήθειες των Βαζαίου - Ρόκιζα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Αναστασίου, δύο τρίποντα του Βαντή, 4 πόντους του Μαρινάκη και 4 του Δρίτσα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 49, 78-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Δράκους και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βαζαίο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Βεργόπουλο, Κλεφτόγιαννη και Ρόκιζα να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 78-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Miami Heets να επικρατούν με 112-34, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δρίτσα, Μαρινάκη, Σωτηρέλλου, Αναστασίου και Δευτεραίου. Για τους Komodo Dragons στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βεργόπουλος και Κλεφτόγιαννης.

Betsson MVP των Miami Heets ο Δρίτσας με 32 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 12/15 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Komodo Dragons ο Ρόκιζας με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/7 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Miami Heets (Μαρινάκης): Βαντής 17 (5) , Δευτεραίος 20 (5), Δρίτσας 32 (2), Μαρινάκης 11 (1), Σωτηρέλλος 21 (2), Αναστασίου 11 (1)

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος 6 (2), Βεργόπουλος 12, Ρόκιζας 5, Γαϊτανάκης 2, Κλεφτόγιαννης 7 (1), Λαζαρίκος 2

Τι μας άρεσε: Τόσο τα ομαδικά ρεκόρ των Heets, όσο και το triple-double του Σωτηρέλλου!