11/02/2023
Λύκοι 13 17 18 19 8 75 -
Retro Pacers 15 19 17 16 2 69 -

Σάββας ο MVP, Κούβελας ο σωτήρας των Λύκων!

Για τον δεύτερο όμιλο της κατηγορίας Development, οι Λύκοι έκαμψαν την αντίσταση των ισχυρών Retro Pacers με σκορ 75-69, ύστερα από 45 λεπτά σκληρής μάχης.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στην πολυφωνία της επίθεσής τους, ενώ οι Pacers είδαν τους Γεωργάρα (7π.) και Ζήση (6π.) να είναι καυτοί. Το 13-15 δεν έλεγε πολλά, όμως φαινόταν πως το ματς θα κριθεί στις μικρές λεπτομέρειες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μεν πιο παραγωγικό, όμως η υφή της αναμέτρησης έμεινε ίδια. Ο Μπουρμπόν έδωσε λύσεις με το μακρινό σουτ, όμως οι Κούβελας, Καχριμάνης και Πάτρας, εβαλαν με τη σειρά τους τα σουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-34, με τους πέντε Retro Pacers να δείχνουν πως θα τα έδιναν όλα για τη νίκη, παρά τη δεδομένη κόπωση.

Οι Γεωργάρας, Μπουρμπόν και Ζήσης ευστοχούσαν σε μεγάλα σουτ, παρά την πίεση των Λύκων. Βέβαια φαινόταν πως οι πιο φρέσκια ομάδα, έπαιζα καλύτερα, με τον Σάββα να είναι ανίκητος, τον Αλέξανδρο Καρακώστα να μπαίνει στην εξίσωση της επίθεσης και αν δεν υπήρχε το χαζό φάουλ, πάνω στον Ζήση, τότε ύστερα από τριάντα λεπτά το ματς θα ήταν ισόπαλο.

Το 48-51 άφηνε όλα τα σενάρια, ανοιχτά, με τους Λύκους μ’ένα γρήγορο σερί 4-0 να παίρνουν το προβάδισμα κι από εκεί και πέρα, έγινε το έλα να δεις. Τα προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές, οι Retro Pacers έμοιαζαν κοντά στη νίκη, χάρη σε μεγάλο σουτ του Γεωργάρα, όμως η κόπωση σε μυαλό και σώμα, έκανε τη διαφορά. Οι λάθος πάσες έκαναν παρέλαση και τελικά ο Κούβελας με μεγάλο σουτ, έκανε το 67-67 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Στο έξτρα πεντάλεπτο του παιχνιδιού, ο Σάββας πέτυχε όλα τα μεγάλα καλάθια της ομάδας του, οι Pacers δεν είχαν άλλες δυνάμεις και το τελικό 75-69, έδωσε στους Λύκους μία τεράστια νίκη από ψυχολογική, αλλά και βαθμολογική σκοπιά.

Οι νικητές μέτρησαν 3/5 βολές, 25/55 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 47 ριμπάουντ (14 επ., 33 αμ.), 17 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 6/11 βολές, 12/29 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (7 επ., 30 αμ.), 15 ασίστ, 19 λάθη και 8 κλεψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Άρης Σάββας, που ήταν εντυπωσιακός με 28 πόντους (1/2 βολές, 9/13 δίποντα, 3/8 τρίποντα), πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Καρακώστας Αλέξανδρος 8, Καρακώστας Ανδρέας, Καχριμάνης 8, Κούβελας 16 (2), Πάτρας 11 (3), Σάββας 28 (3), Χαραλαμπίδης 2, Χαρόκοπος 2,

Retro Pacers (Βασιλειάδης): Γεωργάρας 28 (3), Ζήσης 14 (3), Καζαφέρης, Μπουρμπόν (20 (6), Χατζημιχάλης, Χτριστοδούλου 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η αγωνιστικότητα και των δύο συλλόγων