15/09/2024
Griffins 24 20 19 15 - 78 -
Leontario BC 21 19 13 15 - 68 -

Σκορ και θέαμα οι Griffins!

Τρίποντο πάρτυ είχε το μενού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πλαγιαννάκο, Δημητρακόπουλο από τη μία και τους Βρέλλη, Παπαδόπουλο και Βιλτανιώτη από την άλλη να σημαδεύουν σωστά από τη περιφέρεια! Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα τελευταία λεπτά, οι Griffins πήγαν να ξεφύγουν στο τέλος με καλάθι του Καραγιάννη αλλά ο Δημητρακόπουλος με ένα καλάθι στην εκπνοή μείωσε στους τρεις, 24-21.

Ξεκινώντας τη δεύτερη περίοδο, ο Βρέλλης και ο Ζώρζος βγήκαν μπροστά και έδωσαν μαξιλαράκι ασφαλείας δέκα πόντων στους μπλε, 34-24. Στο στρατόπεδο του Leontarioo Πλαγιαννάκος ήταν και πάλι αυτός που τράβηξε και πάλι το κουπί, ο Δεδούσης στάθηκε δίπλα του και μείωσε στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σκορ ημιχρόνου, 44-40.

Χωρίς καλάθι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, γεγονός που τιμώρησαν με ένα γρήγορο 4-0 σερί οι φιλοξενούμενοι, 44-44. Τα απανωτά τρίποντα του Βιλτανιωτη έβαλαν σε προνομιακή θέση και πάλι τους μπλε, ο Ζώρζος άνοιξε τη ψαλίδα στους οκτώ, με αποτέλεσμα η προσπάθεια του Δεδούση να μην είναι αρκετή για να αλλάξει την εικόνα, 63-53.

Λιγότερο πλούσιο από άποψη θεάματος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Πλαγιαννάκος και ο Δεδούσης ανέλαβαν την ευθύνη της επίθεσης για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ζώρζος, έχοντας στο πλάι του τον Βρέλλη, συνέχισε να είναι καταιγιστικός για τους Griffins. Οι μπλε παρέμειναν με σχετική άνεση σε διψήφια διαφορά και εν τέλει έφυγαν νικητές από το κλειστό του Κολωνού, στη πρεμιέρα της σεζόν 24-25'.

Novibet MVP για τους Griffins αναδείχτηκε ο Γιώργος Ζώρζος με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 7 κλεψίματα, ενώ από το Leontario ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 14, Βρέλλης 17, Ζαχαρτσένκο 3, Ζυγούνας 2, Ζώρζος 24, Καραγιάννης 3, Κελεπούρης 2, Ξενοκώστας,  Παπαδόπουλος 13, Χρόνης.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Δεδούσης 24, Δημητρακόπουλος 8, Καραχάλιος, Κορωνάκης 5, Κωνσταντιδέλης 1, Πάτρας 3, Πλαγιαννάκος 23, Χατζησπύρου 4.

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ!