26/04/2024
Yellow Submarine 28 20 23 13 - 84 -
Peteenagers BC 13 11 21 18 - 63 -

Σκορ, θέαμα και άνετη νίκη για τους Yellow Submarine

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στην επίθεσή τους, οι Yellow Submarine έφτασαν σε μια εύκολη νίκη επί των Peteenagers (84-63) και συνεχίζουν να βρίσκονται στα υψηλά στρώματα της Master League του Βasketaki Patras. Από την άλλη, οι ''πετεινοί'' παραμένουν χαμηλά από την πλευρά τους, ωστόσο έχουν στη διάθεσή τους βατό πρόγραμμα, με στόχο να μπουν στα Play Off.

Το ματς τελείωσε πριν καλά καλά ξεκινήσει, αφού οι παίκτες του Γιώργου Αγγελόπουλου μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να τρέξουν και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κάτι το οποίο το κατάφεραν από νωρίς, με ακρογωνιαίους λίθους τους Στεφανίδη και Αποστολόπουλο. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 28-13 και γρήγορα μπήκε το... νερό στο αυλάκι, ενώ στη συνέχεια της αναμέτρησης οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στις παρυφές των 20 και τελείωσαν το ημίχρονο στο +17 (51-34).

Στην επανάληψη, οι ''πετεινοί'' έκαναν την προσπάθειά τους να ισορροπήσουν το ματς, όμως οι Submarine δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κρατήσουν την απόσταση σε υψηλά επίπεδα, παρά το γεγονός πως μετά από ένα σημείο κατέβασαν τον διακόπτη και έριξαν το τέμπο. Το τελικό 84-63 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων.