89
Brokers 20 14 31 16 - 81 -
86ers 21 27 19 22 - 89 -

Score, θέαμα και νίκη για τους 86ers!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Brokers ξεκίνησαν δυναμικά, με τον Παναγιώτου και τον Κολοκοτρώνη να ηγούνται της επίθεσης. Ωστόσο, οι 86ers δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, με τον Τροφίδη και τον Ρικούδη να απαντούν σε κάθε καλάθι των αντιπάλων. Το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 20-21 υπέρ των 86ers, δείχνοντας ότι ο αγώνας θα είναι αμφίρροπος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 86ers ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Με τον Σπυρόπουλο να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Ρικούδη να είναι ασταμάτητος από την περιφέρεια, οι 86ers δημιούργησαν σημαντική διαφορά. Οι Brokers προσπαθούσαν να αντισταθούν με τον Γάτο και τον Κολοκοτρώνη, αλλά οι επιθετικές επιλογές τους ήταν περιορισμένες, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 14 πόντους στο ημίχρονο (34-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Brokers επέστρεψαν στον αγώνα με ανανεωμένη ενέργεια και αποφασιστικότητα. Ο Παναγιώτου έδειξε την κλάση του, οδηγώντας την αντεπίθεση, ενώ ο Γάτος έκανε καθοριστικές αμυντικές προσπάθειες που επέτρεψαν στην ομάδα του να μειώσει τη διαφορά. Στην άλλη πλευρά, οι 86ers αντιμετώπισαν δυσκολίες στην επίθεση, με τον Τροφίδη να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 65-67, και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι 86ers κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να επικρατήσουν, παρά την πίεση των Brokers. Ο Σπυρόπουλος έκανε μερικές κρίσιμες φάσεις στην επίθεση, ενώ ο Ρικούδης σημείωσε σημαντικά τρίποντα που αποδείχτηκαν καθοριστικά για τη νίκη. Οι Brokers, με τον Κολοκοτρώνη και τον Παναγιώτου να συνεχίζουν να παλεύουν μέχρι τέλους, δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Το τελικό σκορ 81-89 υπέρ των 86ers σφράγισε μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Novibet MVP του αγώνα είναι ο Θανάσης Σπυρόπουλος ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό Double Double έχοντας 29 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Brokers είναι ο Θεοδόσιος Γατος που έκανε και αυτός Double Double με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 2 , Ζαφείρης , Κολοκοτρώνης 29 (3) , Μαυρομανώλης 6 (2) , Μοσχάκης 5 (1) , Γατος 14 , Παναγιώτου 25 (5)

86ers: Τροφίδης 25 (7) , Γερολυμάτος 4 , Συμεωνίδης 2 , Μουτσέλης 10 , Ρικουδης 16 (2) , Σπυρόπουλος 29 (6) , Βοζινιδης 3