12/03/2023
Athens Touvlakers 19 15 8 14 - 56 -
Brooklyn Nerds 15 20 31 26 - 92 -

Σκορ, θέαμα και τρίποντα από τους Touvlakers!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, οι Athens Touvlakers επικράτησαν άνετα των Brooklyn Nerds.

Παρά την βαθμολογική τους διαφορά, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Κοντορουχά, Φορτσάτο και Αρμακόλα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-15. Οι "κίτρινοι" άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στα μέσα της περιόδου και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στα καλάθια των Κοσκέρα, Λειβαδά και Σαλμάν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Touvlakers με συνεχόμενους πόντους του Μαρίνου κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν την κατάσταση αλλά και να προηγηθούν κιόλας, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι "μπλε" απάντησαν με Φορτσάτο και Αρμακόλα, όμως ο Αγκουριδάκης ντύθηκε... Μαρίνος και έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής στην ομάδα του στο φινάλε του ημιχρόνου (34-35).

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Touvlakers με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πρωταγωνιστές τους Σαλμάν, Μέξα και Αγκουριδάκη , έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-31, εκτόξευσαν την διαφορά στο +24 (42-66) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους Nerds που έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση, κάνοντας παράλληλα το ένα λάθος μετά το άλλο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι Touvlakers με πολυφωνία στην επίθεση, σημείωσαν 26 πόντους και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν δικαιότατα την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοσκέρας με double double και 12 πόντους (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/66 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 4/15 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/34 δίποντα, 15/45 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 25 ασίστ.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Αρμακόλας 13 (1), Γιαννουλάκης 4, Κοντορουχάς 9 (3), Κόσσυβας 13 (1), Λιατόπουλος, Νικολαΐδης 1, Χωριανόπουλος 4, Φορτσάτος 12 (1)

Athens Touvlakers (Μαρίνος): Αγκουριδάκης 11 (1), Καρμοίρης 10, Κοσκέρας 12 (1), Λειβαδάς 11 (3), Μέξας 12, Μαρίνος 14 (4), Σαλμάν 22 (6)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.