07/10/2019
Γέροντες 19 10 15 10 - 54 -
Pink Panthers 16 15 8 16 - 55 -

Σδόνας, ο από μηχανής Πάνθηρας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια της συνάντησης, οι Pink Panthers με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σδόνα, επικράτησαν των Γερόντων με 54-55 και αποχαιρέτησαν τον πέμπτο όμιλο του Basketaki Cup με το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Γέροντες να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με προσωπικό show του Καρέλου με 12 συνεχόμενους πόντους, αλλά και βοήθειες των Παντελόπουλου (4π) – Ναλπαντούδη (3π), προηγούνταν με 19-16. Ο Θωμάς Βενάρδος με δύο τρίποντα, ο Τανταρούδας με ένα και ο Σδόνας με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pink Panthers κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του ματς και με τον Κοντό να πετυχαίνει 6 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Θωμά Βενάρδο με 5, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 29-31. Το δίδυμο Παντελόπουλου – Καρέλου συνέχιζε να τραβάει το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με εύστοχες προσπάθειες των Κοντού – Σδόνα μέσα από την ρακέτα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πάνθηρες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων, 29-35. Ωστόσο, τα “Γερόντια” απάντησαν με ένα εκπληκτικό 15-2 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 44-37, χάρη σε 6 νέους πόντους του Παντελόπουλου, 4 του Λομπαρδή και 3 του Καρέλου. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 44-39, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Αραμπατζής από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τους Γέροντες να επιστρέφουν από το -5, έπειτα από 6 πόντους του Καρέλου και δίποντο του Γεωργιόπουλου, όντας μπροστά με 54-53, 8″ για τη λήξη. Ωστόσο, ο Σδόνας με εύστοχη ατομική προσπάθεια, 1,5″ για το φινάλε, χάρισε τη νίκη στους Pink Panthers με 54-55, ενώ νωρίτερα 7 πόντους είχε ο Αραμπατζής και ένα τρίποντο ο Θωμάς Βενάρδος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 14/44 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 16/40 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, είχαν 4 μπλοκ και 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Καρέλος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 3/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Mvp των Pink Panthers ο  Αραμπατζής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 5 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Γέροντες (Παντελόπουλος): Γεροντίδης, Παντελόπουλος 16, Γεωργιόπουλος 2, Καρέλος 24 (4), Κουτσιούκης 3, Αράπογλου, Λομπαρδής 6, Ναλμπαντούδης 3 (1)

Pink Panthers (Κοντός): Φλώρος 1, Τανταρούδας 5 (1), Αραμπατζής 11, Βενάρδος Π. 2, Βενάρδος Θ. 14 (4), Κοντός 13, Σδόνας 9

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης!