24/06/2023
Myrmidons BC 5 10 11 15 - 41 -
Gladiators 10 12 20 11 - 53 -

Σε αναμονή αντιπάλου οι Gladiators!

Μια θέση στις 8 καλύτερες ομάδες της Summer Evolution League εξασφάλισαν οι Gladiators, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Myrmidons με 41-53 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Brothers United - Golden Boys!

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Gladiators να προηγούνται με 5-10, χάρη σε 5 πόντους του Τσακίρη και 4 του Γκαλά. Ο Πετρόπουλος με 3 πόντους και ο Τσιμής με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +9, 11-20, και τελικά με 7 συνεχόμενους πόντους του Μισιχρόνη και τριποντάκι του Βαταλίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 15-22. Το δίδυμο Βενέτη - Γάββαρη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Myrmidons σε εκείνο το σημείο με 4 πόντους έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του coach P, αφού με 6 πόντους του Τσακίρη, 4 του Γκαλά και 4 του Μισιχρόνη, έφτασε στο +18, 24-42. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 26-42, διαμόρφωσε για την παρέα του Πετρόπουλου ο Μπούντας στη λήξη, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Τσιμής. Σκορ τρίτης περιόδου 26-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι οι "Μονομάχοι" έφτασαν δίκαια στη νίκη με 41-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσακίρη, Μισιχρόνη και Γκαλά. Για τους Myrmidons στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπούντας, Βενέτης, Πετρόπουλος και Καλόσακας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 17/41 δίποντα και 1/35 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 15/40 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Myrmidons ο Πετρόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Gladiators ο Μισιχρόνης με 14 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 6, Γάββαρης 5, Θωμάς, Καλόσακας 5 (1), Μπούντας 11, Πετρόπουλος 7, Τσιμής 7

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης 3 (1), Λαδάς 2, Γκαλάς 13, Μισιχρόνης 14 (2), Νάννος 2, Πρίτσος 1, Χριστόπουλος 3, Τσακίρης 15 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Gladiators!