11/02/2024
Ανακασιακός 10 19 20 18 - 67 -
Αλκοολικός Αστέρας 15 21 15 9 - 60 -

Σε ανοδική πορεία ο Ανακασιακός!

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα. Ο Παπασπύρος έκανε την αρχή πίσω από τα 6,75, εκεί από όπου και ο Τσομπανέλης βρήκε σκορ για να φτάσει το σκορ στο 8-15. Ο Σμάγκιν από τις πρώτες φάσεις πήρε πάνω τους προσπάθειες, οι οποίες είχαν αποτέλεσμα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 10-15.

Σμάγκιν και Χοχλιδάκης έδιναν τη μάχη τους, αλλά ο Αλκοολικός Αστέρας είχε συνεχώς λύσεις ώστε να κρατάει μία καλή απόσταση (16-24). Η απόδοση του Χοχλιδάκη ανέβηκε ακόμα περισσότερο και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο δίποντο (24-26), αλλά το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο πήγε πολύ στην επαφή και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και έτσι στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +7(29-36).

Ο Ανακασιακός πλησίασε στο πόντο (38-39), είχε ευκαιρίες για το προσπέρασμα, αλλά ο Παπασπύρος κράτησε «όρθια» την ομάδα του και με τη βοήθεια του Παπακωνσταντίνου έφεραν το σκορ στο 38-46. Η νέα αντεπίθεση των γηπεδούχων είχε και καλύτερο αποτέλεσμα, μιας και ο Κοτοπούλης αυτή τη φορά ολοκλήρωσε το προσπέρασμα (48-46). Η αντίδραση ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να κλείσουν μπροστά και το τρίτο δεκάλεπτο (49-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σμάγκιν πήρε από το… χέρι την ομάδα του και εξακολουθούσε να αποτελεί… μπελά για την αντίπαλη άμυνα, με το σκορ να πηγαίνει στο 59-55. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά εκεί οι Σμάγκιν και Σιαπατόρης «καθάρισαν» για τον Ανακασιακό, με το τελικό σκορ να γράφει 67-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έντγκαρ Σμάγκιν με 28 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 14 ριμπάουντ. Από τον Αλκοολικό Αστέρα ξεχώρισε ο Ζώης Αχείμαστος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ.

Ο Ανακασιακός μέτρησε 21/45 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 16/29 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 16/47 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα, 16 λάθη και 6 μπλοκ.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 4(3ρ.), Ζαφειρόπουλος, Ζουγανέλης 3(1ρ.), Καμζέλας, Κοτοπούλης 2, Σιαπατόρης 15(6ρ.), Σμάγκιν 28(14ρ.), Χοχλιδάκης 15(9ρ.)

Αλκοολικός Αστέρας (Πρωτόπαπας): Αργύρης, Αχείμαστος 9(8ρ.), Πίτσιλλος 2(5ρ.), Παπακωνσταντίνου 10(11ρ.), Παπασπύρος 26(2ρ.), Πρωτόπαπας 3(6ρ.), Τσαμακίδης, Τσομπανέλλης 10(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Σμάγκιν.