29/11/2022
Orlando Tragics 16 13 14 21 - 64 -
Old Stars 8 11 17 13 - 49 -

Σε ανοδική πορεία οι Tragics!

Το βράδυ της Τρίτης 29 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, οι Orlando Tragics με το δίδυμο Μοσχολιού – Γεροδήμου να κάνουν ότι θέλουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, συνέχισαν με νίκη 64-49 τις υποχρεώσεις τους απέναντι στους Old Stars , σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι Tragics οδηγούσαν την κούρσα από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου και με οδηγούς στην επίθεση τους Κριαλάκο με 6 και Μοσχολιό με 5 πόντους αντίστοιχα, διατηρούσαν προβάδισμα με 16 – 8. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Old Stars που δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα , είχαν τον Γεωργούση να ξεχωρίζει με 6 πόντους.

Η ομάδα του Δουκάκη πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τον Βερώνη να τραβάει την επίθεση με 5 πόντους, μείωσε στους τέσσερις. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και με τον Κριαλάκο πρώτο σκόρερ με 6 πόντους και τον Γεροδήμο να ακολουθεί από κοντά με 4, έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(29-19).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν να μειώσουν με το δίδυμο Δρακόπουλο – Καπράλο να ξεχωρίζουν με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα και τους Μπλε να κρατούν διαφορά ασφαλείας, με τον Γεροδήμο να πασάρει όπως και όποτε θέλει και τον Μοσχολιό να είναι ασταμάτητος με 9 πόντους, για το 43-36.

Οι Tragics δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τέταρτη περίοδο και με Κριαλάκο – Γεροδήμο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους έκαστος, έφτασαν στο ροζ φύλο με 64 – 49. Για τους Old Stars που ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν την νίκη στο παιχνίδι, ο Τζώρτζος πέτυχε 4 πόντους, με τον Δουκάκη να προσφέρει ένα τρίποντο και τους Τζιόπα, Γλατζή και Γεωργούση να σκοράρουν από κοντά.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Μοσχολιός με 22 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Τζώρτζος με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Tragics είχαν 20 / 39 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 12 / 27 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.Οι  Old Stars είχαν 19 / 51 δίποντα , 3 / 18 τρίποντα, 2 / 5 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Orlando Tragics(Κριαλάκος): Αγγελιδάκης 2, Γεροδήμος 17(7ρ-7 ασίστ) , Κριαλάκος 17(9ρ.), Κωνσταντίνου 6, Μοσχολιός 22(22ρ.).

Old Stars(Δουκάκης): Βερώνης 8, Γεωργούσης 8, Γλατζής 4, Δουκάκης 5, Δρακόπουλος 6, Καπράλος 4(7ρ.), Καραγιάννης 2, Πέτρου, Τζιόπας 4, Τζώρτζος 8.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Γεροδήμου – Μοσχολιού συνεργαζόταν με κλειστά μάτια για τους νικητές.