07/07/2024
Athens Dragons 16 18 19 16 - 69 -
Βελούδινα Σφυριά 18 22 16 24 - 80 -

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, τα Σφυριά πήραν την πολυπόθητη νίκη!

Από την αντίπερα όχθη τα Σφυριά πέρασαν μπροστά με τους Φύτρο, Φουντούλη και Κατσιούλη, να ευστοχούν σε σουτ μέσης απόστασης.

Στο δευτερο δεκάλεπτο το σκορ παρέμεινε σε κοντινή απόσταση, όπως ήταν αναμενόμενο. Οι γηπεδούχοι με Τσόγκα και Λάνη σκόραραν εντός ρακέτας, ενώ ο Τσιβελεκίδης βοήθησε πίσω από την γραμμή των 6,75. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με  διαφορά 6 πόντων. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Κατσιούλης, Ζούπα και Φουντούλης.

Μετά την ανάπαυλα οι Dragons μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, καθώς έμειναν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Τσόγκας και  Τσιβελεκίδης έδωσαν λύσεις επιθετικά. Τα Βελούδινα Σφυριά έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Κατσιούλη και Φουντούλη,  διατήρησαν την διαφορά στους 3 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ένταση. Οι Dragons έχασαν με αποβολές τους Τσόγκα και Λάνη και έμειναν χωρίς αλλαγές. Από τους γηπεδούχους επιθετικά έδωσαν λύσεις οι Κουλοβασιλόπουλος και Τσιβελεκίδης. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευτήκαν αυτήν την κατάσταση και πήραν την πρόκριση στους 16. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Φύτρος, Φουντούλης, Κατσιούλης και Ζούπα. Το τελικό σκορ ήταν 69-80 με τον Χαραλάμπη να ευστοχεί στο τελευταίο καλάθι.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μάριος Κατσιούλης με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ (double-double).Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τσόγκας με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ (double-double).

Athens Dragons (Τσιβελεκίδης): Κουλοβασιλόπουλος 14, Λάνη 11, Σηφακάκης 7, Τζαβάρας,  Τσιβελεκίδης 21, Τσόγκας 16,  Φωκιανός

Βελούδινα Σφυριά (Κατσιούλης): Αγαλιώτης 4, Ζούπα 14, Κατσιούλης 19,  Μακρυγιάννης 2,  Μωραϊτάκης,  Φουντούλης 20,  Φύτρος 19,  Χαραλάμπης 2

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Σφυριών!!!