02/02/2024
Phoenix BC 16 18 15 17 - 66 -
Never Again 16 16 13 16 - 61 -

Σε έναν αγώνα πέρα από το μπάσκετ!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και ισορροπημένο παιχνίδι. Οι κορυφαίοι παίκτες των Phoenix, Τσαπάρας και Δημητρίου, έδειχναν τη δεξιοτεχνία τους σε επιθετικές και αμυντικές φάσεις, ενώ οι Λουκοβίτης και Καμαράς των Never Again απαντούσαν με εντυπωσιακά καλάθια. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 16-16, υποδηλώνοντας έναν εξαιρετικά αμφίρροπο αγώνα.

Καθώς το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίσσονταν, η ένταση ανέβαινε και ο ανταγωνισμός εντείνονταν. Οι Phoenix προσπαθούσαν να κρατήσουν τον έλεγχο με τους Τσαπάρα και Δημητρίου να ενεργούν συντονισμένα, αλλά οι Never Again δεν έμεναν πίσω. Οι Λουκοβίτης και Καμαράς προσέφεραν εντυπωσιακές επιθέσεις, κρατώντας το παιχνίδι σε στενά πλαίσια. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Phoenix να προηγούνται με μια πολύ στενή διαφορά, 34-32.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Phoenix κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα. Οι εξαιρετικές επιδόσεις των Τσαπάρα και Δημητρίου συνέβαλαν στη δημιουργία μιας σταθερής ομάδας, ενώ οι Never Again πάλευαν για να μείνουν μέσα στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Phoenix να προηγούνται 49-45.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι Never Again προσπάθησαν να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Phoenix διατήρησαν τη συνέπειά τους. Οι Λουκοβίτης και Καμαράς έκαναν εντυπωσιακές επιθέσεις, αλλά οι Τσαπάρας και Δημητρίου ανταποκρίθηκαν εξίσου θαυμάσια. Στο τέλος, οι Phoenix κράτησαν το προβάδισμα και κέρδισαν τον αγώνα με 66-61.

MVP αναδείθχηκε ο Πέτρος Τσαπάρας ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Never Again είναι ο Γιώργος Καμαράς ο οποίος έβαλε 18 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 19 , Τσαπάρας 21 (4) , Παπαβασιλείου 6 , Καλογεράκης 3 , Δατσέρης 3 , Πολυνόπουλος , Σκλέπος 10 , Γαλάνης 4

Never Again: Τιτίρλας 2 , Μυλιόρδος 2 , Παπαϊωάννου , Συρόπουλος 6 , Σαραντινέλλης 8 , Χαρισόπουλος 2 , Λουκοβίτης 14 (1) , Τσαλκιτζής , Καμάρας 18 (1) , Σαμαράς , Κουλεμάνης 6 , Γουναρίδης 3