10/03/2024
Kolosos Dunk n' Donuts 18 12 19 9 - 58 -
Iron Maidan 18 13 14 10 - 55 -

Σε φόρμα οι Donuts!

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά για την νίκη. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως κάτω από το καλάθι με τους Ρούσση, Αγγελόπουλο και Καραμήτσο. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πόντους, με τον Παληγιάννη να κάνει ότι θέλει μέσα στο ζωγραφιστό. Επίσης πόντοι ήρθαν και πίσω από την γραμμή των 6,75 με τους Μακρής Αριστομένη και Μάκρη Δημήτρη.

Στο δευτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν παρόμοιος με την πρώτη περίοδο. Οι Iron Maidan προσπάθησαν να πετύχουν καλάθια έξω από την ρακέτα, κάτι που το κατάφεραν με τους Λημνίδη , Α. Μακρή  και Δ. Μαλτέζο, καθώς οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τον Παληγιάννη. Ο Kolosos έβαλε στο παιχνίδι και τον Ζαμπούρα, ενώ οι Ρούσσης και Πετρόπουλος συνέχισαν να σκοράρουν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 30-31 υπερ των Iron Maidan.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Kolosos συνέχισε να σκοράρει μέσα στο ζωγραφιστό,  καθώς εκμεταλλεύτηκε την δύναμη των Αγγελόπουλο, Ζαμπούρα και Καραμητσο, παίρνοντας έτσι μια διαφορά 10 πόντων. Οι άσπροι κάλεσαν time out, ανασυγκροτήθηκαν και μείωσαν την διαφορά στο τέλος της περίοδου στους 5 πόντους. Λιμνίδης, Παληγιάννης και Δ. Μακρής έκαναν την διαφορά στην επίθεση, φτάνοντας το σκορ στο 49-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξανά μια διαφορά 10 πόντων,  καθώς Αγγελόπουλος, Ρούσσης και Πετρόπουλος έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση. Αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν την διαφορά μέχρι τους 3 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Παληγιάννη και Λιμνίδη. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό σκορ 58-55 υπέρ των γηπεδούχων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγγελόπουλο Γιώργος με 19 πόντους,  16 ριμπάουντ και 3 ασίστ (double-double). Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Παληγιάννης Νικόλαος με 18 πόντους 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ (double-double).

Kolosos Dunk n' Donuts (Ρούσσης): Αγγελόπουλος 19,  Ζαμπούρας 8, Καραμήτσος 8, Καραμπεσύνης 5, Πετρόπουλος 9, Ρούσσης 9.

Iron Maidan (Μακρής): Καλκοπέδης 2, Κατσάνος 1, Λιμνίδης 11, Μακρής Α. 5, Μακρής Δ. 9,  Μαλτέζος Α. 5,  Μαλτέζος Θ. 4,  Παληγιάννης 18.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού,  αλλά και η εκρηκτική εμφάνιση του  Αγγελόπουλου !