12/10/2023
Beerokoillers 18 9 14 11 - 52 -
Destroyed Pistons 16 10 10 6 - 42 -

Σε καλό δρόμο οι Beerokoillers!

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στα τελευταία παιχνίδια, πέτυχαν το βράδυ της Πέμπτης οι Beerokoillers απέναντι στους Destroyed Pistons, σε ένα παιχνίδι που ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια και έδειξαν πλέον και με σφραγίδα πως το σύνολο του Μανδηλαρά είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Destroyed Pistons που είχαν την τύχη να βλέπουν εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, κρατούσαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια ακόμα και με 6 πόντους(9-15), με τους Beerokoillers να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους μετά από 7 λεπτά και με οδηγό στην επίθεση τον Κοσμαδάκη και πρώτο βιολί τον Παναγιωτάκη με 8 πόντους, να προσπερνούν 18 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες δεν ήταν το ίδιο παραγωγικές με το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους και πάλι να προηγούνται με 18 – 22 και 24 – 26 , με μπροστάρη τον Σαχινίδη(4) και τους γηπεδούχους να απαντούν με 4 του Καμουλάκου, δίποντο του Νεοφύτου και τρίποντο του Κοσμαδάκη στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το 27-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Beerokoillers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τα ηνία του αγώνα και με την τριάδα Δ. Μανδηλαρά(5), Παναγιωτάκη(5) και Κοσμαδάκη(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, κρατούσαν την πρωτοπορία με 41 – 36.Στο αντίπαλο στρατόπεδο η παρέα του Βερβαινιώτη πλήρωσε τα κενά διαστήματα και την έλλειψη συγκέντρωσης κι έμεινε στην διεκδίκηση ξανά με πολυφωνία στην επίθεση(Μητσογιάννης, Σαχινίδης, Καλογερόπουλος, Ρουκουνάκης, Σπανόπουλος).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο φτωχό της αναμέτρησης με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν την αστοχία τους, καθώς μόνο Ρουκουνάκης και Καλογερόπουλος κατάφεραν να βρουν στόχο, με τους Beerokoillers να κρατούν εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον αρχηγό Κωσταντίνο Μανδηλαρά με 5 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Παναγιωτάκη που πέτυχε 4, να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 52 – 42.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 17 / 41 δίποντα, 2 / 15 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Pistons είχαν 15 / 43 τρίποντα, 2 / 25 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αχίλε, Καλαμάρας 2, Καμουλάκος 4, Κατσίκης, Κοσμαδάκης 13(9ρ.-7 ασίστ), Δ. Μανδηλαράς 7, Κ. Μανδηλαράς 5, Νεοφύτου 5(8ρ.), Παναγιωτάκης 16(8ρ.), Ψεματίκας .

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβενιώτης, Θηβαίος 2, Κάππας 4, Καλογερόπουλος 7, Καρατσίκος 4, Μητσογιάννης 6, Ρουκουνάκης 4, Σαχινίδης 8, Σπανόπουλος 7(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Περνάνε καλά και αυτό φαίνεται προς τα έξω, είναι η εικόνα που χαρακτηρίζει τους Beerokoillers αυτή την περίοδο.