03/06/2022
Salonica Old Stars 12 12 19 11 - 54 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 10 9 14 11 - 44 -

Σε καλό βράδυ οι Salonica Old Stars!

Ακόμα μια νίκη κατάφεραν να πετύχουν οι Saloncia Old Stars στο Summer Development Thessaloniki απέναντι στους μαχητικούς Seattle Superψωνια με τελικό σκορ 54-44.

Η πρώτη περίοδος θα τελειώσει με ένα αρκετά χαμηλό σκορ καθώς και οι δύο ομάδες εκτός από τις κλειστές άμυνες τις οποίες εφάρμοσαν είχαν και αρκετά υψηλό ποσοστό χαμένων σουτ , έτσι οι Salonica Old Stars κυρίως με ομαδικές προσπάθειες αλλά και με τα καλάθια του Μιχαηλίδη κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 2 πόντων. Το δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το πρώτο τελείωσε και αυτό με ένα χαμηλό επιμέρους σκορ , όμως αυτή την φορά οι Seattle έδειξαν να προσπαθούν περισσότερο για την νίκη αλλά θα περιοριστούν στους 9 πόντους την ίδια στιγμή που οι λίγο καλύτεροι Old Stars με τα τρίποντα του Γιαννούλη θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως και οι δύο ομάδες θα μπουν ανανεωμένες στο παρκέ και θα ανεβάσουν το σκορ χάρης στα πολλά εύστοχα καλάθια , από την μια τα Superψωνια όπου χάρης στις ωραίες κινήσεις του Μούστου στο ποστ αλλά και τα ελεύθερα σουτ θα κρατηθούν κοντά στο σκορ και από την άλλη οι Old Stars με τα καλάθια του Αλεξιάδη κάτω από την ρακέτα θα ανεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Seattle πάρα τις μεγάλες προσπάθειες που έκαναν για να ανατρέψουν τα δεδομένα δεν θα κερδίσουν το παιχνίδι και έτσι οι Salonica Old Stars θα φύγουν νικητές με τελικό σκορ 54-44.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Γιαννούλης ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και έκανε 5 κλεψίματα.

Για την ομάδα των Seattle Superψωνια άξιος αναφοράς είναι ο Κώστας Καρανικόλας ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 2 , Μωυσάκος 2 , Βραχνός 6 , Μιχαηλίδης 11 (3) , Καλίνης  , Χριστοδούλου 6 , Φρανδής , Αλεξιάδης 5 , Βλάχος 1 , Γιαννούλης 21 (3)

Seattle Superψωνια: Φανουλάς 2 , Φουντουλάκης , Ακριτόπουλος 6 , Μούστος 13 , Παπαδημητρίου 4 , Νταμπούδης 5 , Καρανικόλας 14 , Κουτρομάνος