20/02/2024
Maccabi Tel Axyn 23 15 6 20 - 64 -
Hellas Paper Bears 29 21 27 13 - 90 -

Σε κάθε ματς και καλύτεροι οι Hellas Paper Bears!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι Hellas Paper Bears μέσω των Καζή, Μπέλλη και Παπαπασχάλη  κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 23-29 έναντι των αξιόμαχων Maccabi Tel Axyn.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Hellas Paper Bears αύξησαν το σκορ στο 38-50.Οι Καζής, Μπέλλης και Παπαπασχάλης έδειξαν εξαιρετική απόδοση και αποσπάστηκαν από τους αντιπάλους τους. Οι Maccabi Tel Axyn ήταν αντιμέτωποι με μια δύσκολη πρόκληση, καθώς προσπάθησαν να επανέλθουν στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Hellas Paper Bears μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί με τον Καζή, τον Μπέλλη και τον Παπαπασχάλη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να βρούνε επιθετικές λύσεις και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 44-77.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Hellas Paper Bears έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 64-90.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σοφοκλής Καζής ο οποίος πέτυχε Double Double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Ιωάννης Γράνατς οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης, Γράντας 14, Δερμεντζίδης 4, Καλογιαννίδης 3(1), Καλουπτσόγλου 10(1), Καρακασίδης, Κελέκης 12, Μαστροδημήτρης 8(1), Στυλιανίδης 5, Τσώνης 8

Hellas Paper Bears: Αναγνώστου 2, Γρίβας 8(1), Καζής 22(2), Καραγκούνης 8(2), Μπέλλης 23(2), Νικηφόρος 2, Παπαπασχάλης 20(5), ΠολυχρονιάδηςΧρ. 2, ΠολυχρονιάδηςΘ., Χατζηλεμονιάς 3(1)