13/04/2024
Valhalla Phantoms 17 11 6 22 - 56 -
Intercity BC 8 11 6 24 - 49 -

Σε ρυθμούς playoff ακόμα οι Valhalla!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το ματς, βασίστηκαν στο μακρινό σουτ του Γεωργακά, σκόραραν από μέση απόσταση με τον Κρινή και τον Sidor και πήραν δίκαια τα ηνία του ματς από νωρίς. Μπαλαφούτης με τρεις και Μπόζας, Στρίκος ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες από την Intercity, η οποία όμως δεχόμενη δύο πόντους από τον Κουριχ, βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ, 17-8.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι Valhalla με εφτά αναπάντητους πόντους από τους Γεωργακά (3π) και τον Κρινή (4π), έχτισε μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων, 24-10. Η αντίδραση ήρθε από την Intercity, η οποία με μπροστάρηδες τους Μπόζα και Σταματόπουλο με μακρινά σουτ, μείωσε στους 9 τη διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου. Σκορ ημιχρόνου, 28-19!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κούριχ έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να έρθει και να του απαντήσει άμεσα ο Συρνιώτης. Οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος στην άμυνα, δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις, όμως ο Τσινιόκα και ο Κρινής έβγαλαν το φίδι από την τρύπα για τη Valhalla, καθορίζοντας έτσι και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 34-25.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπόζας ζεστάθηκε για τα καλά και πλήγωσε την άμυνα της Valhalla με τέσσερα τρίποντα, μειώνοντας έτσι τη ψαλίδα στους τέσσερις, έχοντας στο πλαι του τον Σταυρόπουλο και τον Νικολάου! Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά κράτησαν τη ψυχραιμία τους, έβαλαν καλάθια ψυχολογίας στα κρίσιμα σημεία, βρήκαν σκορ με έξι διαφορετικούς παίκτες και πήραν δίκαια το πρώτο ροζ φύλλο, επικρατώντας με 56-49!

Betsson MVP για τους Valhalla αναδείχτηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 τάπες και 1 κλέψιμο, ενώ από την Intercity ξεχώρισε ο Παναγιώτης Στρίκος με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Sidor 4, Γεωργακάς 11, Κοκόλας 4, Κούριχ 12, Κρινής 17, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 8.

Intercity (Μπαλαφούτης): Μπαλαφούτης 10, Μπόζας 17, Νικολάου 5, Σπαής 3, Σταυρόπουλος 3, Στρίκος 4, Συρνιώτης 7.

Τι μας άρεσε: Το high-scoring τελευταίο δεκάλεπτο!