04/12/2022
Winston Wizards 9 7 13 10 - 39 -
Beeranhas 17 20 17 17 - 71 -

Σε ρηχά νερά τα Beeranhas!

Κυριακή απόγευμα 4 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, τα Beeranhas παίζοντας ελεύθερο και όμορφο μπάσκετ από την αρχή του παιχνιδιού, έφτασαν σε μια πολύ εύκολη νίκη με 39 – 71 απέναντι στην πεντάδα των Winston Wizards.

Τα Beeranhas μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν εύκολα το ματς και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Ζερβόπουλο με 7 και Τζιφοπανόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα, κρατούσαν προβάδισμα με 9 – 17. Για τους Wizards που άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα, ξεχώρισε ο Νταής με 6 πόντους, με τον Καπετάνο να βάζει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Νταή μόνο να ξεχωρίζει με 5 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα Beeranhas έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και με ηγέτες στην επίθεση τους Βαλέντζη με δύο τρίποντα, Τζιφοπανόπουλο και Χαϊδάκη με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 16 – 37.

Ελεύθερο μπάσκετ, χαλαρή διάθεση και όμορφες φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ήταν η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν την διαφορά στο + 25. Ο Χαϊδάκης πάσαρε όπως και όποτε ήθελε, Τζανάκης και Κύρκος ήταν μπροστάρηδες με 4 πόντους και το τρίποντο του Ζερβόπουλου, διαμόρφωσε το 29 – 54. Στην αντίπερα όχθη , ο Καπετάνος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, με τον Νταή να προσφέρει 5 στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο των Wizards.

Δεν άλλαξε κάτι στην εξέλιξη του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τα Beeranhas να φτάνουν σε μια άνετη επικράτηση με 39 – 71. Ο Κύρκος ήταν η αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους με 7 συνεχόμενους πόντους, με τον Ζερβόπουλο να βάζει 5 και τον Μιχαηλίδη το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Νταής ήταν και πάλι το πρώτο βιολί με 5 πόντους, με τον Τοσουνίδη να ακολουθεί με 3.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζερβόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Κωσταντίνος Καπετάνος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Οι Wizards είχαν 11/42 δίποντα, 5/23 τρίποντα , 2/6 βολές, κατέβασαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Τα Beeranhas είχαν 24/40 δήποτε ακόμα 6/16 τρίποντα, 5/8 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μιλούσαν 24 φάσεις, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 26 λάθη

Winston Wizards(Νταής): Καπετάνος 13(7ρ.), Νταής 21, Τοσουνίδης 5(10ρ.)Τσίκης, Φράγκος.

Beeranhas(Χαϊδάκης): Βαλέντζης 8, Ζερβόπουλος 15, Κύρκος 13, Μιχαηλίδης 9, Τζανάκης 8, Τζιφοπανόπουλος 10(9ρ.), Τραϊφόρος 4, Χαϊδάκης 4(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες που έπαιξαν οι δυο ομάδες και οι ωραίες φάσεις που βγήκαν στην διάρκεια του αγώνα.