28/03/2023
Deportivo Faliro 14 12 16 11 - 63 -
War Gamers 29 38 25 30 - 122 -

Σε ρυθμούς NBA oι War Gamers!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite, οι War Gamers δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Deportivo Faliro Mera, καθώς επικράτησαν με το εντυπωσιακό 63-122. Ο Betsson Mvp Στέφανος Καραγιάννης πραγματοποίησε μια εξωπραγματική εμφάνιση, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 52 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Αντώνης Μαρούσος είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι παίκτες του Σπύρου Σκλαβενίτη μπήκαν στο παρκέ με σπασμένα τα φρένα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Καραγιάννη και Αβραμίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 4-21. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους 10-8 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον δεκαπέντε με σκορ 14-29!

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν αυτό το οποίο έκρινε οριστικά το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι σε αυτό το διάστημα ήταν καθηλωτικοί, είχαν άρτια κυκλοφορία της μπάλας, σωστές επιλογές, έξι εύστοχα τρίποντα, κυριαρχία στα ριμπάουντ, σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει 19 πόντους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το εμφατικό 36-67! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ελλιπής Deportivo είχε τον Κακαλέτρη ως πρώτο σκόρερ με 8 πόντους!

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ  με μοναδικό σκοπό να παίξουν ελεύθερα και να προσφέρουν θέαμα σε όσους είχαν τη τύχη να βρεθούν στο γήπεδο! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν με επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και έκλεισαν τη προτελευταία στροφή του αγώνα με το υπέρ τους 52-92! Ο Καραγιάννης πρόσθεσε ακόμη 8 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αβραμίδης(8π), Διαμαντής(5π) και Θεοφανόπουλος(5π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κακαλέτρης τελείωσε τη περίοδο με 6 πόντους!

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά και το γεγονός ότι ο αντίπαλος παρουσιάστηκε στο παρκέ του Athens Sports Hall με τη ψυχολογία στο ναδίρ, κατάφεραν να κατακτήσουν ακόμη μία νίκη για το πρωτάθλημα της Elite με σκορ 63-122.

Οι War Gamers είχαν  29/44 δίποντα, 16/43 τρίποντα, 16/21 βολές, 56 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/43 δίποντα, 7/40 τρίποντα, 6/7 βολές, 56 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη .

Deportivo Faliro Mera(Μαρινάκης): Γάτσιος 8, Κακαλέτρης 16, Κομνηνός 3, Μαρινάκης 6, Μαρούσος 17, Παύλου, Τόλιας 4, Φελλάς 9.

War Gamers(Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 15, Διαμαντής 11, Θεοφανόπουλος 15, Θοδωρικάκος 9, Καραγιάννης 52, Λαζαράκος 12, Μέμεζας, Μαυροειδάκος, Πάτερος, Παρίσος 6, Σούλης 2.

Τι μας άρεσε : Οι 122 πόντοι των War, οι 52 του Καραγιάννη, αλλά και τα μόλις 3 λάθη των νικητών!