02/02/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 11 23 20 - 71 -
Collectors 22 15 10 17 - 64 -

Σε σταθερή τροχιά οι Bets!

Είναι σε καλό φεγγάρι οι Brooklyn Bets, αντιμετώπισαν μια ομάδα επίσης φορμαρισμένη και ενισχυμένη (Collectors), με το υπέρ τους 71-64 να δείχνει εν μέρει την εικόνα του παιχνιδιού, με την αναμέτρηση να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε ένα παιχνίδι άξιο αναφοράς και προσοχής, με πολύ ταλέντο στα ρόστερ!

Ο αεικίνητος και πάντα... φονικός Σταυρός Παπασπύρος πήρε από νωρίς μπροστά και με την είσοδο του Αναστόπουλου του Παναγιώτη βρήκε την απαραίτητη βοήθεια για το κλείσιμο στο 17-22 του πρώτου δεκαλέπτου για Collectors, με Μουχίμογλου, Αγρέβη και Κουρούμαλη να ξεκινούν καλά για Bets, κρατώντας τη διαφορά χαμηλά.

Το ενθαρρυντικό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε περίσσιο... θάρρος στις δύο ομάδες, με την ένταση και τον ρυθμό να παίρνουν την ανιούσα! Κυριάκου και Λαγός έδωσαν τον έλεγχο των ριμπάουντ στους Collectors, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο παρέες στο 28-37 και τον Αγγελομάτη να παίζει απίστευτη προσωπική άμυνα!

Με την επίθεση των φιλοξενούμενων να κολλάει και ταυτόχρονα την άμυνα των Bets να κλείνει μαεστρικά, οι γηπεδούχοι με τον Μουχίμογλου να το παίρνει προσωπικά πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την εκπληκτική τους τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 51-47, καθώς το μάζεψαν οι Collectors στο τέλος!

Εκεί που τα γάλατα... έσφιξαν, οι δύο ομάδες έπαιξαν ίσως την καλύτερη περίοδο όλου του αγώνα, με Αγγελόπουλο, Σάλλαρη και Θεοδωρόπουλο να βγαίνουν μπροστά, "καθαρίζοντας τη μπουγάδα", δίνοντας παράλληλα τη νίκη με τελικό σκορ 71-64.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και ένα κόψιμο. Από Collectors ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 15 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/32 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 17/28 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/56 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 7/15 βολές, 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 13, Αγρέβης 16, Δαραμούσκας, Θεοδωρόπουλος 15, Κουρούμαλης 3, Μουχίμογλου 22, Μπαμπάτσικος, Σάλλαρης 2.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 11, Αναστόπουλος Κ. 14, Αναστόπουλος Π. 6, Κυριάκου 15 (19 ριμπ.), Λαγός 4, Παπασπύρος 14, Σαβέριος, Τσατσάνης, Χαραλαμπόπουλος.

Τι μας άρεσε: Παιχνίδι με μπασκετικό "ξύλο", ποιότητα και όμορφες φάσεις!