Buzzer Eaters 9 13 8 9 - 39 -
Mad Frogs 15 17 7 7 - 47 -

Σε θετικό πρόσημο οι Frogs!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στην Master League οι Mad Frogs καθώς επικράτησαν των Buzzer Eaters στο Athens Sports Hall.

Όντας πιο συγκεντρωμένοι και κάνοντας καλύτερες επιθέσεις, οι Mad Frogs ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 9-15 χάρη στα καλάθια των Σπανού, Καραντζούνη και Μοσχοβίτη. Οι γηπεδούχοι που άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού με την πάροδο του χρόνου είχαν σε καλή κατάσταση τους Ζαννιά και Δεδεμάδη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβγαλαν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και με μπροστάρη τον Μοσχοβίτη "έχτισαν" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (22-32). Οι Buzzer Eaters εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, προσπάθησαν με τους Δρούγκα και Ζαννιά να παραμείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Κακό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να κάνουν πολλά φάουλ που είχαν σαν αποτέλεσμα να παγώνουν τον ρυθμό. Έτσι, με επιμέρους σκορ 8-7, οι Mad Frogs προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 30-39.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς, αφού η αστοχία και τα πολλά λάθη ήταν αυτά που κυριάρχησαν. Τα "Βατράχια" ωστόσο βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή και με καλάθι των Φράγκου, Αδαμόπουλου και Σπανού έφτασαν σε μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για τη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Τελικό αποτέλεσμα στο Athens Sports Hall, 39-47.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σπανός με 10 πόντους (4/10 δίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/39 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/48 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βάθης 2, Δεδεμάδης 4, Δρούγκας 5 (1), Ζαννιάς 8, Καυκάς 8, Παυλόπουλος, Ρίζος 12 (1)

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αδαμόπουλος 5, Γιαννόπουλος 3, Καραντζούνης 4 (1), Κατσαρός 4, Κωστόπουλος 4, Μοσχοβίτης 12, Σπανός 10, Φράγκος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.