07/03/2023
Peristeri Trelleborg 2 11 15 23 - 51 -
Iguana Pacers 18 29 23 22 - 92 -

Σε τρομερή κατάσταση οι Iguana!

Σε ένα παιχνίδι με κύριο χαρακτηριστικό τον ελεύθερο ρυθμό και τους πολλούς πολλούς αιφνιδιασμούς, οι Iguana Pacers επιβλήθηκαν του Peristeri Trelleborg με τελικό σκορ 52-91 στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.

Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τους Iguana να ψάχνουν λύσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας και συχνά πυκνά αιφνιδιασμούς, με τον Μοσχέτα να αξιοποιεί το ανοιχτό γήπεδο και να γεμίζει το... σακούλι των πόντων του, δίνοντας το προβάδισμα με 2-18 στους φιλοξενούμενους, με τον Τύρο να προσπαθεί με όμορφες ενέργειες να δώσει... κάτι στους "πορτοκαλί", αλλά το Peristeri να είναι άστοχο!

Ο Γεωργίου ήταν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, έκοβε, έπαιρνε ριμπάουντ, έκανε coast to coast, σκόραρε και ξεχώρισε εν πολλοίς στο δεύτερο δεκάλεπτο! Ο Τσίντζας έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, έκοβε στην καρδιά της άμυνας των Iguana, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-47.

Η Τύρος είχε όλη τη διάθεση και την ποιότητα να ξεδιπλώσει το ταλέντο του, σκόραρε από κοντά και από τα 6.75 και βελτίωσε την εικόνα των γηπεδούχων οι οποίοι έπαιξαν πολύ καλύτερα! Οι Pacers κυμάνθηκαν στα ίδια επίπεδα, έτρεξαν σε πρώτη ευκαιρία και με τον Μπεκρή οδηγό, ξέφυγαν κι άλλο, 28-70.

Ακόμη πιο χαλαρή και γεμάτη καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο η τελευταία περίοδος με τουςς Iguana Pacers να φτάνουν στην εύκολη νίκη με τελικό σκορ 51-92, σε ένα από τα πιο fun to watch παιχνίδια της βραδιάς!

Bettson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 32 πόντους, 25 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Trelleborg ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/42 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 0/0 (βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 33/50 δίποντα, 8/38 τρίποντα, 2/2 βολές, 51 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 2, Τάτσης 8, Δρακόπουλος 12, Τύρος 23, Τσίντζας 6, Σταυρόπουλος.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 33, Παπαζαχαρίου 5, Μπεκρής 17, Ανδριώτης 2, Παλάσκας 3, Γεωργίου 32 (25 ριμπ.).

Τί μας άρεσε: Ελεύθερος ρυθμός, γρήγορο μπάσκετ, υψηλό σκορ!