07/01/2024
Flood BC 19 12 12 17 - 60 -
Brothers United 2 16 18 16 - 52 -

Σε τροχιά playoffs η Flood!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Master League, η Flood παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη σε ολες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού και κατέκτησε μια δύσκολη μεν, πανάξια δε, νίκη, κόντρα στους Brothers United με σκορ 60-52!

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο καθώς έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τον αντίπαλο στους δύο πόντους, μας χάρισαν μοναδικής ομορφιάς φάσεις και με τον Κουσάση να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το εμφατικό 19-2.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, αύξησαντην παραγωγικότητα του στην επίθεση και με τους Κουτουζή και Αβούρη να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στους οκτώ πόντους με σκορ 26–18. Η Flood όμως αντέδρασε και με ένα τρίποντο του Κουσάση, αλλά και μια χορευτική φιγούρα του Παγόπουλου οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν δεκατρία με σκορ 31-18!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 12–18. Ο Κουτουζής σε μια one man show εμφάνιση έπαιξε το πλέον καθοριστικό ρόλο ώστε οι Brothers να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους εφτά πόντους με σκορ 43-36, όπου ήταν το σκορ της περιόδου!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι United, κράτησαν τα ηνία στην αναμέτρηση και έφτασαν πανάξια στη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League μεσκορ 60-52!

Betsson MVP ο Νίκος Παγόπουλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κανελλόπουλος είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι νικητές είχαν 14/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 14/19 βολές, 34 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψιματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/31 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 3, Ασπιώτης 3, Γρηγορακάκης 2, Δρακάκης 2, Ζαφειρόπουλος 7, Κουσάσης 15, Παγόπουλος 16, Σταματόπουλος 9, Τσάπας 3.

Brothers United(Καράμπελας): Αβούρης 9, Καλαματιανός, Κανελλόπουλος 9, Κουτούζης 19, Μπιτζής 11, Πίτος 1, Ροδίτης 3, Κατραντζής.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης!