13/12/2022
Deportivo Faliro 23 24 22 18 - 83 -
Brazzers 24 13 18 15 - 74 -

Σε τροχιά οκτάδας η Deportivo Faliro Mera!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του ΣΕΦ για την 12η αγωνιστική της Elite League, η Deportivo Faliro πέτυχε την έκτη νίκη στη λίγκα, καθώς όντας καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επιβλήθηκε των Brazzers με σκορ 83-74. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Ναυπλιώτη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στη αντίπερα όχθη ο πλέον διακριθέντας παίκτης ήταν ο Πέτρος Σαμπάνης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ενεργητικό του . Πάμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις ότι τους αναλογεί, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τους Brazzers σε θέση οδηγού με σκορ 23-24. Ο Μπάρμπας πλήγωσε με τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6,75 τη παρέα του Μαρινάκη, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Γιοβάνη μέσα από το ζωγραφιστό . Στην αντίπερα όχθη οι Γάτσιος και Κακαλέτρης ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων, καθώς πέτυχαν τους 19 από τους 23 συνολικά πόντους σε αυτό το διάστημα .

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μαρινάκη μπήκαν αποφασισμένοι να παρουσιάσουν στο παρκέ του ΣΕΦ όλες τις πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα. Ο Κορωνιός(9π)πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τους προαναφερθέντες συμπαίκτες του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ναυπλιώτης με 6 πόντους στο παλμαρέ του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , οι Brazzers παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, με τον Βαρθολομαίο να τελειώνει τη περίοδο με 8 πόντους .Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τη Deportivo σε θέση ισχύος με σκορ 47-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε εν πολλοίς την αφετηρία της αναμέτρησης, καθώς το κέρδισαν οι Brazzers με το επιμέρους 18-22. Οι Μπάρμπας και Γιοβάνης κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια και συνεπικουρούμενοι από το τρίποντο πάρτυ του Χρόνη στις τελευταίες στιγμές τους περιόδου, οδηγήθηκαν στη τελευταίοι στροφή στο μείον έξι με σκορ 65-56. Στον αντίποδα ο Γάτσιος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, πετυχαίνοντας 5 πόντους.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου την ένταση στο παιχνίδι τους και με τον Ναυπλιώτη να πετυχαίνει 9 πόντους  κατάφεραν να κατακτήσουν μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 83-74.

Η Deportivo Faliro είχε 23/36 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 1/2 βολές, 45 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 ασίστ και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/42 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 4/11 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Deportivo faliro Mera(Μαρινάκης): Γάτσιος 20, Γαρμπής 4, Κακαλέτρης 14, Κομνηνός 7, Κορωνιός 15, Μαρινάκης, Μαρούσος 4, Ναυπλιώτης 17, Φελλάς 2 .

Brazzers(Αμπάζογλου) : Αμπάζογλου 4, Βαρθολομαίος 13, Γιοβάνης 15, Μπάρμπας 20, Σαμπάνης 20, Χρόνης 12.

Τι μας άρεσε : Οι 83 πόντοι των νικητών!