14/02/2023
Cosa Nostra 20 17 12 19 - 68 -
Old Firm BC 22 11 20 10 - 63 -

Σε τροχιά playoff η Cosa Nostra!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, με πολλές ανατροπές και τρομερό φινάλε, η Cosa Nostra κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος την Old Firm με 68-63 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Development League μετά την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Old Firm να προηγείται με 20-22, έπειτα από 10 πόντους του Καλαμπάκου, 6 του Τρωγάδα και τρίποντα των Ντραγκότι - Κανελλόπουλου. Ο Κάκιος με 7 πόντους, ο Μπρούστας με 5 και ο Γονιδάκης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Cosa Nostra έσφιξε την άμυνά της και με δύο τρίποντα του Μούρτζη και 4 πόντους του Τραγή, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 37-33. Ο Τρωγάδας με 6 πόντους και ο Ντραγκότι με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαραφωνίτη έκανε την αντεπίθεσή του και με 7 πόντους και Καλαμπάκου, 4 του Τρωγάδα και τρίποντο του Ντραγκότι, επέστρεψε από το -7 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 49-53. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μπρούστα, Μούρτζη και Τραγή να βάζουν από ένα τριποντάκι ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 49-53!

Με 6 πόντους του Καλαμπάκου στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Old Firm ξέφυγε για πρώτη φορά στο +8, 49-57, κάνοντας μεγάλο βήμα για τη νίκη. Ωστόσο, η Cosa Nostra δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 10 πόντους και Μπρούστα, 4 του Κάκιου και βοήθειες των Χατζησυμεωνίδη - Ρες, έφερε το ματς τούμπα και έφυγε νικήτρια από το ΣΕΦ με 68-63!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 18/36 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/20 βολές, 14/36 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Κάκιος με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Old Firm ο Καλαμπάκος με 24 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/13 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Cosa Nostra (Ρες): Γονιδάκης 7 (1), Ζυγομαλάς, Κάκιος 15, Κουτσουριδάκης 3, Μούρτζης 9 (3), Μπρούστας 18 (4), Ρες 5, Τζαχρίστας, Τραγής 7 (1), Χατζησυμεωνίδης 4

Old Firm (Ζαραφωνίτης): Καλαμπάκος 24 (3), Κανελλόπουλος 5 (1), Κούβαρης, Κούτσικος 2, Μακρής 2, Μουγκαράκης, Ντραγκότι 12 (2), Τρωγάδας 18

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!