17/05/2023
All Blacks 6 19 14 9 - 48 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 8 16 24 - 67 -

Σε τροχιά playoff οι Γαλάτες!

Τρίτο ροζ φύλλο αγώνα για τους Ανυπότακτους Γαλάτες στον όγδοο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν τους μαχητικούς All Blacks με 48-67 στο Athens Sports Hall!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Ανυπότακτους Γαλάτες, καθώς με δύο τρίποντα του Μπετχαβά, 6 πόντους του Φραντζεσκάκη και 5 του Φώτου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 6-19. Ο Σπυρόπουλος και ο Χερβατίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού με δύο τρίποντα του Σαμαρτζή, 5 πόντους του Σπυρόπουλου και 4 του Μπούρου, οι All Blacks πλησίασαν στο καλάθι, 25-27. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Δούστου και τα καλάθια των Τερζή - Τάσου Ανδρικόπουλου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ματς στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Δούστου και 4 πόντους του Φραντζεσκάκη, οι Γαλάτες παρέμειναν σε θέση οδηγού με 39-43. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τους Μπούρο και Καλλιώρα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Φραντζεσκάκης έκανε πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 11 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Γαλάτες στην νίκη με 48-67. Για τους All Blacks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσαλουκίδης, Χερβατίδης και Σπυρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 9/38 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 23/58 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των All Blacks ο Μπούρος με 13 πόντους, έχοντας 5/10 βολές, 1/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τους Γαλάτες ο Φραντζεσκάκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 9/14 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 10 (1), Μπούρος 13 (2), Σαμαρτζής 7 (2), Σπυρόπουλος 9 (1), Τσαλουκίδης 5 (1), Τσαμαλής, Χερβατίδης 4

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Ανδρικόπουλος Α. 8, Ανδρικόπουλος Τ. 4, Δούστος 15 (2), Μπετχαβάς 8 (2), Παπαδάκος 2, Τερζής 2, Φραντζεσκάκης 21, Φώτου 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για τρία δεκάλεπτα και το show του Φραντζεσκάκη!