06/06/2022
Kavlanta Hawks 9 22 21 14 - 66 -
Μίνωες 8 18 15 16 - 57 -

Σε τροχιά play off οι Kavlanta Hawks!

Το 2– 1 στον τρίτο όμιλο της Development2 έκαναν το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Kavlanta Hawks, καθώς έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 66 – 57 απέναντι στους Μίνωες.

Σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Hawks να έχουν ισχνό προβάδισμα με 9 – 8. Ο Πέτσας έβαλε 4 πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Τζώρτζη να ακολουθεί με 3 και τον Παπαδημητρόπουλο να βάζει ένα καλάθι, ενώ για τους Μίνωες, ένα τρίποντο πέτυχε ο Βλάχος, με Μπαχά και Παπαστάμο να σκοράρουν από κοντά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ γεμάτο από σκόρ και θέαμα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 26. Ο Σοφούλης ανέβασε στροφές πετυχαίνοντας 12 πόντους, με τους Καραγιάννη και Τζώρτζη να ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, ενώ τους Μίνωες κρατούσαν κοντά κυρίως ο Χαϊδάκης με 7 πόντους, με τον Α.Αλεξόπουλο να πετυχαίνει 4 και τον Παπαστάμο τρίποντο στην εκπνοή.

Οι Kavlanta μπήκαν εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και με οδηγούς στην επίθεση τους Σοφούλη με 10 και Πέτσα με 6 πόντους αντίστοιχα, έστειλαν την διαφορά ακόμα και στους 16. Στην συνέχεια οι Μίνωες αφυπνίστηκαν και με τον Κυριακόπουλο να βάζει 5 πόντους και τον Μάρκο να ακολουθεί από κοντά με 4, πλησίασαν 52-41.